15.1 C
Скопје
20.08.2019
Почетна Вести Страна 567

Вести

Вулин: На идејата за разграничување најмногу се противат Македонија и Црна Гора

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во интревју за весникот „Политика“, говорејќи за формирањето на косовската војска и разграничувањето, изјави дека на идејата за разграничувањето со „Голема Албанија“ најмногу се противат земјите од регионот-Црна...

Светот на прагот на нова Студена војна – Америка се повлече од нуклеарниот договор...

Повлекувањето на САД од договорот со Русија за нуклеарни сили на среден дострел, може да предизвика војна, изјави шефот на Комитетот за надворешни работи на Советот на Руската Федерација Константин Koсачев и побара свикување...

На манастирот на Пресвета Богородица-Пречиста и е вратена голема светиња украдена пред четири години

Голема светиња, која му припаѓала на манастирот на Пресвета Богородица-Пречиста во Кичево, предадена му е на игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј. – Браќата Жарко и Зоран Шурдоски, по потекло од село Ложани, Струшко, го...

ВИДЕО: Орбан посвои носорог, од граѓаните побара да му помогнат во изборот на име

Унгарскиот премиер Виктор Орбан посвоил носорог па од јавноста побара помош во изборот на името. -Добив посебна молба од зоолошката во Њиреѓхаза да посвојам носрог. Тоа и го направив, но посвојувањето оди задно со кумството,...

Трамп: САД се повлекуваат од Договорот за ликвидирање на ракети од среден дострел

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека САД ќе се повлечат од Договорот со Русија за ликвидирање на ракети од среден дострел, затоа што, како што рече, Москва ја прекршува спогодбата. – Русија го крши...

Регионални избори во Полска

Во Полска денеска се одржуваат регионални избори, на кои се очекува најмногу гласови да добијат кандидатите на владејачката десничарска евроскептична партија Право и правда (ПиС), чии националиситчка реторика и правосудни реформи доведоа до тензии...

Најмалку 55 загинати при судири меѓу христијани и муслимани во Нигерија

Најмалку 55 лица загинаа во судири меѓу христијани и муслимани во северниот дел на Нигерија, соопшти денеска Кабинетот на нигерискиот претседател Мухамаду Бухари. – Честите крвопролевања, што се должат на недоразбирања кои можат да се...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини...

Две тропски бури се движат кон Мексико

Од Тихиот Океан кон Мексико се движат две тропски бури, од кои едната би можела да прерасне во ураган пред да пристигне до копното, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани. Првата бура, Вила, за...

Мицотакис: Сликата од гласањето во Собранието не одговара на земја што се стреми за...

Ставот дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа, ниту во овој ниту во следниот парламент, уште еднаш го повтори претседателот на партијата, Кирјакос Мицотакис, одговарајќи на новинарско прашање за време на...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат...

Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија мандат на избори да го менуваат Уставот, да го бришат името Република Македонија и да го менуваат идентитетот. Зоран Заев и неговите 80 очајници не добија...