31.6 C
Скопје
22.07.2019
Почетна Вести Страна 566

Вести

Трамп му честиташе на Кавано за изборот за судија во Врховниот суд на САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп му честиташе на Сенатот за потврдата за избор на неговиот кандидат Брет Кавано за судија во Врховниот суд за кој истакна дека ќе биде „брилијантен судија“, а Кавано положи...

Проруска партија победи на изборите во Летонија

Проруската партија Хармонија победи на вчерашните избори во Летонија и може да формира влада со популистите, објавија денеска локални медиуми. Хармонија освои 29 отсто гласови, проевропскиот либерален сојуз ФОР/Развој 12 отсто, а двете популистички партии КПВ...

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува СДСМ за непотизам

Абедин Зимбери, без никакви квалификации да биде вработен во М-НАВ на трошок на граѓаните не е европска вредност, туку исплата на политички долгови од буџетот. Залудно Заев се обидува да ги манипулира граѓаните дека...

Пожари близу Лисабон, ангажирани 700 пожарникари и шест канадери

Повеќе од 700 пожарникари гаснат шумски пожари што избија  на околу 40 км западно од Лисабон, соопшти португалската Агенција за цивилна заштита. Пожар избил во Националниот парк во ноќта меѓу саботата и неделата и најмалку...

Околу 5.000 исчезнати по цунами во Индонезија

Околу 5.000 луѓе се уште се сметаат за исчезнати по цунами во Индонезија, кое според последните податоци однело 1.763 животи, објавија денеска властите. Најмногу исчезнати се од градот Палу на островот Сулавеси, најсилно погодени од...

Помпео ја заврши посетата на Пјонгјанг

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја заврши посетата на Северна Кореја каде разговараше со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за денуклеаризација на Корејскиот полуостров. Помпео по состанокот напиша на Твитер дека имал средба со Ким и...

Ефтов: Новата сезона на емисијата „Во центар“ ќе биде уште подобра од претходната и...

Идната недела на Алфа телевизија ќе започне новата сезона на емисијата „Во центар“ и ќе имаа 40 емисии, објасни новинарот Васко Ефтов во интервју за Лидер. -Вообичаено е емисијата са заполне кон крајот на септември...

Привремен сообраќаен режим на дел од булеварот „Илинден“

Од 7:30 до 11 часот утре ќе биде затворен за сообраќај дел од булеварот „Илинден“, на потегот од крстосницата со улицата „Аминта III“ (фонтана „Лотус“) и улицата „Љубљанска“ (ТЦ „Скопје сити мол“). Сообраќај ќе биде...

Советникот на премиерот Заев, Маричиќ, се посрамоти на Ал Џезира

Владините функционери мака мачат да го прикажат референдумскиот пораз како успех во гостувања на странските медиуми. По Стево Пендаровски сега и советникот на Заев, Бојан Маричиќ во изјава за каналот „Ал Џезира“ Британија, призна...

МПЦ со единствен став, името на Македонската православна црква останува непроменето

Црковните великодостојници  со единствен став,името на Македонската православна црква останува непроменето .Во годината кога се одбележува јубилејот 1000 години Охридска архиепископија, делегатите на Архиепископскиот Црковно народен Собор изгласаа резолуција во која првиот заклучок се...

Постреферендумска  чистка во РЕК „Битола“

Денеска на социјалните мрежи осамна писмо од група на работници во РЕК ``Битола`` што е упатено до раководството на ЕЛЕМ, премиерот Заев, до Народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет, Сојузот на синдикатите, амбасадите, политичките партии и...