15.1 C
Скопје
20.08.2019
Почетна Вести Страна 565

Вести

Во Египет уапсен писател поради книга за економската политика на Владата

Египетската полиција го уапси Абдул Калик Фарук, автор на книга за економијата на земјата насловена „Дали Египет навистина е сиромашна земја“ под обвинение дека во книгата објавил лажни податоци, потврдија денеска неговата сопруга и...

Кина против повлекувањето на САД од договорот за нуклеарни сили

Кина денеска ја оцени како „погрешен потег“ одлуката на Соединетите Американски Држави за еднострано повлекување од значајниот договор од времето на Студената војна со кој од Европа беа елиминирани нуклеарните ракети. Кина е против тој...

Исклучително опасен ураган Виља му се доближува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља брзо прерасна во „исклучително опасна“ бура од речиси петта категорија во областа на источниот Пацифик која во наредните денови ќе донесе обилни врнежи на западниот брег на Мексико, на подрачјето меѓу...

Најмалку двајца мигранти загинаа откако се преврте чамец во близина на турскиот брег

На само 50 метри од западниот брег на Турција, во близина на Бодрум, се преврте чамец со бегалци и мигранти и најмалку две лица го загубија животот, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се...

Македонските шарпланинци  се’ пореспектирана раса на кучиња во светски рамки

Шарпланинецот Арон Прилепски има само 17 месеци, а веќе е млад европски и светски првак, прогласен неодамна на изложбите на расни кучиња од целиот свет, одржани во Варшава и Амстердам. Овој огромен успех, изненадување...

Какво време не очекува денеска?

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со повремени локални врнежи од дожд. Минималните температури ќе се движат од шест до десет, а максималните до 18 степени. Во Скопје и околината слично време со температури...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му...

Почина човекот кој ги спречи нацистите да се стекнат со атомска бомба

Норвежанецот Јоаким Рененберг, кој раководеше со операцијата во која нацистите беа спречени да произведат неопходни материјали за производство на атомска бомба, почина на 99 години. Рененберг во 1943 година, во тогаш окупираната Норвешка, ја дигна...

Најмалку 19 жртви во судар на два атобуси во Пакистан

Најмалку 19 лица, меѓу кои има и деца, загинаа, а 35 се повредени во судар на два автобуси што денеска се случил во провинцијата Пунџаб, во источниот дел на Пакистан. Претставник на полицијата Имран Јакуб...

Конгоански бунтовници убија 15 цивили и киднапираа 12 деца во област погодена од ебола

Конгоански бунтовници убија 15 цивили и киднапираа 12 деца во напад во област погодена од епидемија на ебола, соопшти армијата на Демократска Република Конго. Насилството предизвика привремен прекин на напорите за спречување на ширењето на...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. Трамп истакна дека за тоа...