7 C
Скопје
21.02.2019
Почетна Вести Страна 532

Вести

Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад на автомобилските

Вкупните кредити на домаќинствата во јуни годинава се зголемиле за еден процент на месечна основа, а за 9,7 проценти на годишна основа, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Анализирано според наменета на кредитите...

Заврши состанокот на Г-20 во Буенос Аирес

Министрите за финансии и гувернерите на централните банки на земјите од Г-20 соопштија дека засилените тензии во трговијата и геополитика се закануваат да го исфрлат од колосек светскиот раст, и повикаа за поголем дијалог. Во...

Германија ќе ги укине санкциите што ги воведе кон Турција

Германија ќе ги укине економските санкции што ги воведе кон Анкара пред една година, јави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Берлин забрани извоз на стоки во Турција во вредност од 1,5 милијарди евра како резултат на притворањето...

Прекината тендерската постапка за набавка на тестови и реагенси за лабораториски анализи

Поради пoстоење одредени неправилности во документацијата на што укажа првичната евалуација, одлучивме тендерската постапка за набавка на тестови и реагенси за биохемиски, имунолошки, хематолошки и гасни анализи да ја прекинеме. Ова денеска на прес-конференција го...

Трамп со предупредување до Иран никогаш повеќе да не се заканува на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го предупреди својот ирански колега Хасан Рохани никогаш повеќе да не се заканува на САД. Иранскиот претседател вчера упати предупредување до Доналд Трамп да „не си игра со опашката на лавот,...

Живее со 140 денари дневно зиме и лете

Секојдневно седнат на картони, покриени со по некој партал, од утро до мрак, и на минус 10, а и на плус 40 степени Целзиусови, инвалидниот 53-годишен прилепчанец, Енвер Велиоски, својата скромна социјална помош од...

Тетово доби театар од 40 милиони евра, а ѓубрето се фрла среде град

Депонија од градежен шут се создава на спортскиот центар во Тетово.Веќе извесен период камиони истовараат песок,камења,уништен асфалт, бекатон плочи и друг вид на шут, што се гледа и од снимката која стигна до редакцијата...

Ќе добие ли Охрид уште еден загубар?

Изградбата на катни гаражи е од витално значење за туристички Охрид,проблем кој градот никако не успева да го реши.Со години, во пресрет на летото се прават обиди да изготвување сообраќајно решение кое во летниот...

Ги осуди ли Заев предвреме Анѓушев и Деспотовски?

Доколку премиерот Заев опстане на ветувањето дека ќе има непристрасна ревизија на тендерите во кои владата доделуваше пари на фирми на владини функционери и пратеници на СДСМ, најмалку двајца вискои членов на владеачката партија...

Најмалку 11 мртви во експлозија на кабулскиот аеродром

Најмалку 11 лица загинаа при самоубиствен бомбашки напад на аеродромот во Кабул, кој беше изведен само неколку минути откако авганистанскиот потпретседател, генерал Абдул Рашид Достум се врати во земјата од егзил, соопшти полицијата. Портпаролот на...

Либерман: Повторно ќе го отвориме главниот премин во Газа

Министерот за одбрана на Израел Авигдор Либерман денеска најави дека во вторник  повторно ќе биде отворен главниот премин меѓу Појасот Газа и Израел. Израел го затвори преминот Керам Шалом на 9 јули и ја намали...
WordPress Image Lightbox Plugin