22.5 C
Скопје
24.06.2019
Почетна Вести Страна 526

Вести

Додик, Џаферовиќ и Комшиќ победија на изборите во БиХ

Според првите неофицијални резултати, кои ноќеска ги објави Централната изборна комисија, новите членови на Претседателството на Босна и Херцеговина се Шефик Џаферовиќ кој освои 37,97 отсто од гласовите, Жељко Комшиќ со 49,47 отсто и...

Ердоган: Турција повеќе нема намера да зема кредити од ММФ

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција повеќе нема намера да зема кредити од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). - На денешна Турција не и се потребни заеми или техничка поддршка од ММФ, рече Ердоган. Тој...

Менг под истрага во Кина, соопшти кинеската влада

Досегашниот претседател на Интерпол, Менг Хонгвеј е под истрага во Кина, каде што е обвинет за примање мито и други кривични дела, се наведува во соопштението објавено на официјалната веб-страница на кинеската Влада. - Менг...

Битолчанец се повредил при пад со параглајдер

Битолчанецот С.М. (47), кој летал со параглајдер, вчера се повредил откако паднал во близина на село Острилци, крушевско. Полицијата соопшти дека вчера околу 15:50 часот во Полициска станица Крушево од Клинички центар Битола било пријавено...

Ефтов: Меѓународната заедница е понижена оти беше излажана, очекувам да прати специјални претставници во...

Владата ја донесе најмоќната жена, или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде пред референдумот во Македонија, да агитира за референдумот и на тој референдум да има 666 000 гласови. Ова не е понижување...

Докази за постоење месечина вон нашиот соларен систем

Со употребата на вселенскиот телескоп Хабл и Кеплер, астрономите дојдоа до докази за постоење месечина надвор од нашиот сончев систем, која кружи околу огромна гасна планета оддалечена околу 8.000 светлосни години. Според информациите објавени во...

Талибанците во Авганистан уништија мостови, прекината врски со три провинции

Талибанците уништија мостови на главните патишта југозападно од Кабул, за време на масовна офанзива против безбедносните сили. Со тоа е прекината врската на главниот град со три провинции, Портпаролот на полицијата Нагиб Даниш изјави дека авганистанските...

Македонија се усогласува со директивата за промена на времето, одлуката ќе ја донесе Владата

Македонија треба набрзо да се усогласи со европската директива за укинување на зимското и летното сметање на времето. Откако Европа донесе одлука да се укине ваквата пракса, од македонското министерство за економија соопштуваат дека...

Салвини до ЕУ и Брисел: Ги затвораме аеродромите за депортирање мигранти

Италија ги затвора своите аеродроми за авиони што без дозвола ќе носат мигранти од Германија. Тоа го нагласи денеска италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини. Со изјавата само дополнително се влоши спорот меѓу Италија...

Ердоган: Турција веќе нема да зема кредити од ММФ

Властите во Турција немаат намера повеќе да земаат кредити од Меѓународниот монетарен фонд, изјави денеска претседателот Реџеп Тајип Ердоган. – Модерна Турција нема потреба од заеми и теничка поддршка од ММФ, изјави Ердоган. Според него темата...

Анализа: СДСМ е демократска партија, а сите гласаа „ЗА“ на Референдумот?!

Која партија дејствува тоталитаристички и очекува и практикува беспоговорно извршување на зададените задачи и партиски ставови? Дали во оваа насока предничи СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ? Прашањето го актуелизираше поранешната висока функционерка во СДСМ, актерката Софија Куновска,...