16.2 C
Скопје
18.07.2019
Почетна Вести Страна 482

Вести

Рамковниот договор се израмни со документите од Илинден, АСНОМ и 8. Септември

За Манифестот на АСНОМ нема место во Преамбулата на Уставот, ама има место за Охридскиот рамковен договор. Првото Заев го оправда, повикувајќи се на Преспанскиот договор, кој предвидува да нема непријателски индикации или други...

Автопатот Кичево – Охрид ќе проголта уште 187 милиони евра

Наместо првичните 411 милиони евра, автопатот Кичево - Охрид ќе чини близу 600 милиони. Владата ќе му доплати нови 187 милиони евра на изведувачот - кинески „Синохидро“, за доизградба на автопатот. Со новиот трет...

Фирмата сопственик на земјиштето во Петровец нема дозвола за садење на канабис – ОЈО...

Јавното обвинителство ја проверува „Плантажата со марихуана сред населено место“. По сторијата на Алфа се испитуваат сите аспекти на случајот кој ги вознемири жителите на скопски Петровец. „Јавното обвинителство ги следи записите и сите случувања...

Амбасада на Германија: Граѓаните од земјите кои не се членки на ЕУ не можат...

Германската амбасада соопшти дека не се точни известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој на граѓаните од земјите што не се членки на Европската Унија...

Протекоа приватни пораки на 81.000 корисници на „Фејсбук“

Лични податоци на 257.000 корисници на „Фејсбук“, вклучувајќи и приватни пораки на 81.000 корисници, се достапни „онлајн“ од почетокот на септември, а наводно биле дистрибуирани од руски хакери, јави Би-Би-Си на руски јазик. Податоците биле...

Вакцинацијата против грип почнува в понеделник

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 5 ноември (понеделник) во центрите за јавно здравје низ државата. Годинава првпат вакцинацијата ќе биде бесплатна за лица над 65 години со просечна и потпросечна пензија, како и за...

Во тек пријавувањето за „Скопје на точак“

Во организација на Сојуз на спортови на Скопје и под покровителство на Град Скопје на 11 ноември ќе се одржи велосипедски карван кој има за цел популаризација на возењето велосипеди. -Скопје знае за велосипеди. Некои...

Меркел се залага за продолжување на санкциите на ЕУ кон Русија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Германија ќе поддржи продолжување на санкции од Европската унија кон Русија поради нивната поддршка на силите во Источна Украина. По средбата со украинскиот претседател Петро Порошенко во Киев, Меркел...

„Рајанер“ воведе нови правила поврзани со рачниот багаж

Патниците на најголемата европска нискотарифна авионска компанија „Рајанер“ веќе нема да можат бесплатно во авион да понесат рачен багаж со тежина до десет килограми, согласно новата политика. Според вчера воведените нови правила, патниците кои сакаат...

ВМРО – ДПМНЕ: Да се укине решението за замрзнување на имотот затоа што е...

Македонија со СДСМ веќе не е слободна и демократска држава. Државата e заложник на аболицираниот Зоран Заев кој ги зароби институциите со цел да го заштити сопствениот криминал и да си обезбеди слободен терен...

Притвор за двајца учесници во вооружената престрелка во Куманово

 Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица од деветмината кои се гонат за вооружената престрелка во Куманово, во која животот го загуби едно лице. -Двајцата...