3 C
Скопје
23.01.2019
Почетна Вести Страна 480

Вести

Хорор во Скопје: 3 маскирани лица 10 часа малтретирале момче во сопствениот дом во...

20 годишно момче од Скопје доживеало вистински хорор откако тројца разбојници среде ноќ влегле во неговиот дом. Од МВР информираат дека попладнево момчето се јавило во полиција и пријавило дека тројца маскирани разбојници, ноќеска...

Случај неоткриен дијабетес – Министерството ги обвинува родителите, Инспекторатот ќе прави истрага

Не се виновни лекарите, туку родителите. Министерството за здравство без никаква истрага и без никакви докази го впери прстот во семејствата на трите дечиња кои завршија на скопските клиники во тешка состојба поради неоткриениот...

Уште едно дете со дијабетес од Охрид на пат кон Детската клиника

Уште едно дете со дијабетес од Охрид е на пат кон Детската клиника, потврдуваат за „Алфа“ од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Станува збор за 6-годишно дете со новооткриен дијабетес, кое е во стабилна...

Доц. Д-Р Спасеновски: Референдумското прашање мора да биде јасно и недвосмислено

Дали јасните позиции на опозицијата за недвосмислено референдумско прашање, го урнаа однапред планираното сценарио на власта за  евентуална манипулиција со граганите  со вметнување на НАТО и ЕУ заедно со прашањето за Преспанскиот договор? Правниците  јасни,...

Заев тврдеше дека опозицијата уценува со амнестија-денеска се предомисли

Откако 7 дена премиерот, членови на владата и самата СДСМ, непрестајно обвинуваа дека главниот кочничар во лидерските преговори е ВМРО ДПМНЕ заради нивното барање за амнестија, денеска премиерот се предомисли. Денеска вели оти опозицијата...

КУЗМАНОВСКА: Неспособноста на Власта на СДСМ на полето на економијата секојдневно се потврдува

Економијата е во слободен пад. За катастрофата која што ни се случува не е виновна ниту ЕУ, ниту НАТО, ниту опозицијата, ниту временската состојба, ниту соседите. Виновно е неспособното економско трио, предводено од премиерот...

Заев нема да бара оставки од Анѓушев и Локвенец

Заев нема да бара одговорност од Анѓушев и Локвенец по скандалот со Фондот за иновации. За премиерот, владините функционери добро си ја вршеле работата и тој нема да бара нивна оставка. Според него, добро...

АРСОВСКИ: Криминалниот картел се обиде да украде цели 45 милиони евра преку Министерството за...

Јавното обвинителство за гонење на дела од областа на организиран криминал не смее да фингира истраги и да биде главен режисер во фарсата која што ја гледа јавноста деновиве, која наликува на се освен...

Шкариќ контра Шкариќ: Со комплицирано референдумско прашање сака да им разјасни на граѓаните!?

Референдумското прашање треба да гласи: „Дали сте за Договор за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанок на Привремената спогодба од...

Пуџдемон соопшти дека во сабота се враќа во Белгија

Поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон денеска соопшти дека на 28 јули се враќа во Белгија, откако Шпанија ја повлече европската потерница според која беше уапсен во Германија во март. Пуџдемон денеска во Берлин одржа прес-конференција,...

Подобрена здравствената состојба на 14 годишното девојче од Охрид, министерот се правда дека не...

Подобрена здравствената состојба на 14 годишното девојче од Охрид на кое му било констатирано дијабетес. Девојчето кое се уште било приклучено на апарати за дишење на клиниката за интензивна нега во Скопје, полека закрепнува,...
WordPress Image Lightbox Plugin