Хендикепираните лица се жалат дека немаат основни услови за живот

Хендикепираните и лицата со попречености предупредуваат дека ги немаат потребните услови за нормален живот во Македонија. Со големи проблеми во скоро секоја сфера од...

Каменос отстранува министри од партијата – седницата за доверба на Владата закажана за утре

Каменос отстранува министри од пратеничката група – седницата за доверба на Владата закажана за утре. Откако вчера ја напушти владината коалиција и...

Ивановски: Доколку Грција не го ратификува Договорот, уставните измени не важат

Ако грчкиот парламент не успее да ја обезбеди потребната поддршка за ратификација на Договорот од Преспа, уставните измени кои ги изгласа македонското...

Трета среќа за „Визер” во Македонија – по двата неуспешни тендери, конечно ставен потпис...

Трета среќа за „Визер” во Македонија. По двата неуспешни тендери, конечно ставен потпис на договорот за финансиска поддршка на евтини летови, со...

Утре започнува расправата за доверба на Владата на Ципрас, гласањето в среда

Во 10 часот наутро по локално време, во грчкиот Парламент ќе започне седницата за обновување на довербата на владата, по барање на...

Намален водостојот на реките и на Охридското Езеро

Водостојот на Треска кај Македонски Брод е за десет пати понизок од просечниот за јануари, на Пчиња кај Катлановска бања речиси за...

Каменос преку Твитер го отстрани и Кокалис од пратеничката група на Независни Грци

По министерката за туризам, Елена Кундура и заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис е отстранет од пратеничката група на Независни Грци.

Во Иран загинаа 15 луѓе при уривање на авион „Боинг 707“

При пад на иранскиот товарен авион „Боинг 707“ загинаа 15 луѓе од вкупно 16 во леталото, соопшти иранската армија.

Трамп: Дали работам за Русија е најнавредливо прашање досега

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонско интревју за телевизијата Фокс Њуз одби директно да одговори дали работи или дали некогаш работел...

Во Битола утрово минус 18, во Скопје минус 12

Минусни температури изутринава има насекаде низ Македонија, а најстудено е во Битола каде што се измерени 18 степени под нулата. Во Тетово...

ОАЕ очекува просечна цена на барел нафта од 70 долари во 2019 година

Министерот за енергетика на Обединетите Арапски Емирати, Сухаил ал Масуери изјави дека очекува цените на нафтата во текот на 2019 година да...