Нема организиран дочек на Нова Година во Охрид – откажани сите манифестации

Дочек на нова година на градскот плоштад во Охрид, нема да има.Локалната самоупарава ги откажа сите празнични манифестации,вкучително и организацијата на новогодишната...

Битолски екологисти поставија најсофистицирана мобилна станица за мерење аерозагадување

Од денеска, битолчани во реално време на своите мобилни телефони ќе имаат увид колкаво е и какво аерозагадувањето во Битола. За тоа...

ЈО отвори истрага за смртта на пожарникарот во Штип

Педесет и седумгодишниот Ѓорѓи Џонов е пожарникарот кој вчера почина при гасење на запален оџак во станбена зграда во штипската населба...

Заев открива дека во јуни би можеле да добиеме датум, а не да ги...

Македонија во јуни наредната година би можела да добие датум за преговори за членство во ЕУ, а не да ги започне преговорите...

Маас: Промената на курсот на САД во Сирија ризикува да направи штета

Драстичната промена на курсот на САД е изненадувачка и ризикува да направи штета во борбата против Исламска држава, изјави денеска германскиот министер...

Трамп: Време е да се борат другите

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ја бранеше својата одлука за повлекувањето на американските војници од Сирија, откако беше критикуван од...

Многу неизвесности и непознаници за преговорите со ЕУ

Опозицијата мора да биде информирана и вклучена во процесот на преговори со ЕУ. Потребна е поголема транспарентност, а во јавно достапните информации...

Се погласни шпекулациите дека Зоран Заев ќе биде македонско – албански кандидат за Претседател

Дали последната анкета е ветер во грб за премиерот како консензуален кандидат да го искачи патот од Бихаќка, преку Илинденска до вилата...

Камион прегазил жена пешак во Гостивар

Во сообраќајка со трагични последици една жена пешак го загуби животот на булеварот „Браќа Гиновски“ во населбата Малеарди. Според...

Драконски казни за пазарџиите, намалени глоби за компаниите

Државата ги намалува казните на фирмите, а од друга страна ги зголемува за пазарџиите и тезгаџиите. Новиот закон предвидува казни и глоби...

Протест на одгледувачите на овци пред МЗШВ

50 одгледувачи на овци денеска излегоа на мирен протест пред Министерството за земјоделство. Револтирани тврдат дека поради прениските субвенции се на работ...