Мадуро почнува втор мандат, опозицијата со став дека ќе биде прогласен меѓународно за диктатор

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро почнува денеска втор мандат и покрај меѓународните критики дека неговиот повторен избор е незаконски. Со тоа дополнителчно...

Нов скандал во здравството: Дарувана крв се фрла поради оштетени кеси и изминат рок...

Дел од даруваната крв завршува на депонија. Државниот завод за ревизија констатирал низа неправилности во работењето на Институтот за трансфуизона медицина. Сите регионални центри...

Снегот во јануари повторно ги изненади надлежните

Заледени улици, автопати, долги колони со возила и нерасчистен снег, ваква е сликата попладнево низ Скопје, но и низ другите градови. Граѓаните...

Договорот од Преспа ја вжешти политичката сцена во Грција

Решението на спорот за името е историска шанса. Оваа порака ја испрати германската канцеларка Ангела Меркел непосредно пред посетата на Грција, пренесува...

Истрагата за вакцините со спорен рок е во тек, уште два нови случаи на...

Здравствените власти сè уште истражуваат како, во ек на епидемија, се случи пропустот со деклариите на вакцините со поминат рок. Истрагата, уверува...

Одложена седницата за уставните измени- дали власта има поддршка 80 пратеници?

Одложена за утре седницата каде треба да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија После говорот на...

Удира ли власта со легален рекет врз стопанството?

За Владата не е проблем тоа што општините ги условуваат бизнисите на кои им должат да им дадат максимален попуст или воопшто...

Снегот во јануари повторно ги изненади надлежните, смрзнати автопати, завеани сообраќајници

Заледени улици, автопати, долги колони со возила и нерасчистен снег, ваква е сликата попладнево низ Скопје, но и низ другите градови. Граѓаните...

Тридневна воена вежба на КФОР

КФОР денеска почна воена вежба во Косово, која ќе трае до 11 јануари. Неименуван извор за „Косова прес“ изјави...

Салвини: Приемот на бегалци ќе ги охрабри трговците со луѓе

Италијанскиот заменик – премијер Матео Салвини остро го отфрли договорот за спасените мигранти за кој посредуваше Европската унија, и рече дека тоа...

Бугарската Влада одобри план за набавка на Ф-16

Бугарската Влада одобри план за почеток на преговори за купување борбени авиони „Локид Мартин Ф-16“ од САД, за да ја замени својата...