25.4 C
Скопје
19.08.2019
Почетна Вести Страна 443

Вести

Облачно и студено со ниски утрински температури

Во раните утрински часови утре ќе има слаби локални врнежи, а во текот на денот ќе биде променливо облачно и студено со засилен северен ветер. Во наредните два дена времето ќе биде стабилно и...

Продолжуваат протестите на косовските Срби против таксите на увозот од Србија

Граѓаните од српска националност во северно Косово одржуваат денеска нов протест против одлуката на Владата на Рамуш Харадинај за воведување такси од 100 отсто на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина. На...

Да не се излегува без потреба и да се користи јавен превоз – препораки...

Поради загадувањето на воздухот и надминување на прагот на информирање утврден на вредноста од 100 микрограми на метар кубен во текот на два последователни денови Министерството за животна средина и просторно планирање упатува препораки...

Матис: Северна Кореја е најнепосредна закана за САД

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис истакна дека Северна Кореја, со која во тек се преговори за прекинување на Програмата за нуклеарно оружје, претставува најнепосредна закана за САД, пренесува агенцијата Анадолија. Според јужнокорејската новинска агенција...

Зголемен водостојот на Преспанското и на Дојранското Езеро

Водостојот на Охридското Езеро е идентичен со просечниот за декември, додека кај Дојранското и Преспанското е повисок од вообичаениот за овој месец, покажуваат последните податоци од мерењата што ги направи Управата за хидрометеоролошки работи...

Павлопулос: Нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа

Пред ратификацијата и во пресрет на дефинирањето, нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа, порача претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, на средбата со неговиот словенечки колега, Борут Пахор. Павлопулос ги коментираше, како што...

Протест на опозицијата пред Собранието на Црна Гора

Приврзаници на црногорскиот опозициски Демократски фронт синоќа се собраа на протест пред Собранието на Црна Гора во Подгорица, со барање за ослободување на прaтеникот на оваа партија Небојша Медојевиќ. Лидерот на ДФ, Андрија Мандиќ изјави...

Прва отстапка на француската Влада пред „жолтите елеци“

Францускиот премиер Едуар Филип ќе воведе меморандум на одлуката за зголемување на даноците за горивата, која предизвикаа масовни протести низ Франција, соопштија извори од Владата во Париз. Како што јави дописникот на МИА, Филип ваквото...

Возудхот загаден и денеска во Скопје и сите поголеми градови во Македонија

Воздухот во Скопје и денеска загаден. Концентациите на ПМ10 честичките од синоќа се над 200 микрограми, достигнувајќи и до 588 микрограми на кубен метар. Во Центар од синоќа во 22 часот е над 200 микрограми...

Во оружен напад убиени шест полицајци во Мексико

Вооружени мажи извршија вчера напад врз полициски конвој во западниот дел на Мексико, обидувајќи се да ослободат затвореник, при што се убиени шест полицајци, соопштија локалните власти. Тоа е најсериозниот напад извршен од криминална банда,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја зави државата во црно, нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот...

Скопје со недели е помеѓу најзагадените градови во светот. СДСМ ја зави државата во црно. Нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот е скоро месец дена неколкукратно над дозволеното, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата посочуваат...