Зајакнати безбедносните мерки на аеродромот во Штутгард, медиумите јавуваат за забележани исламисти

На аеродромот во Штутгард значително се зајакнати безбедносните мерки, соопшти денеска портпаролот на полицијата, несакајќи да ги коментира наводите на медиумите дека...

Смртниот биланс од протестите на „жолтите елеци“ се искачи на девет лица

Уште едно лице настрада на протестите на „жолтите елеци“, што е девета жртва од почетокот досега, соопштија француските власти.

Економски експерти: политиката ја потисна економијата во 2018-та

Владата не ги исполни ветувањата дадени на економски план за 2018-та. Резултатите покажуваат незадоволително ниво на реализација на капиталните инвестиции, вели поранешниот...

Новогодишните украси не можат да го покријат ѓубрето и нечистотијата

Парите за елки и новогодишни светилки кои ја красат метрополата можат да им помогнат на сиромашните, но...

Русковска: законот за амнестија е непрецизен

Законот за амнестија не е прецизен, а не е исклучена ниту можноста да се прошири обвинението за организаторите кои ќе одговараат за...

Продолжува процесот за промена на Уставот и на уставното име на Република Македонија

Македонско/граѓани на Република Северна Македонија, без прејудицирање на етничката припадност ќе биде државјанството на жителите на Северна Македонија, по изгасувањето на уставните...

Тетовските студенти трет ден на протести- денеска во зградата на ДУТ

Тетовските студенти и денеска, трет ден протестираа барајќи исполнување на нивните барања.Но, наместо на плоштадот, мала група се собраа во зградата на...

Финансиска проневера во Сојузот на тутунски здруженија на РМ ?!

Претставници на неколку македонски тутунски здруженија, инаку членки на републичкиот Сојуз (СТЗ), денеска го обвинија актуелниот претседател на Сојузот на тутунски здруженија,...

Нема организиран дочек на Нова Година во Охрид – откажани сите манифестации

Дочек на нова година на градскот плоштад во Охрид, нема да има.Локалната самоупарава ги откажа сите празнични манифестации,вкучително и организацијата на новогодишната...

Битолски екологисти поставија најсофистицирана мобилна станица за мерење аерозагадување

Од денеска, битолчани во реално време на своите мобилни телефони ќе имаат увид колкаво е и какво аерозагадувањето во Битола. За тоа...

ЈО отвори истрага за смртта на пожарникарот во Штип

Педесет и седумгодишниот Ѓорѓи Џонов е пожарникарот кој вчера почина при гасење на запален оџак во станбена зграда во штипската населба...