Одложено судењето за 27 април, се чека одговор од Апелација за одбиените жалби за...

Судењето за настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија се одложува за 21 јануари за Апелација да одговори...

Рекордно високи температури во Австралија

Австралиските власти ги предупредија граѓаните да избегнуваат престој на отворено поради рекордно високите температури што овие денови ја зафатија земјата.

Бела куќа: Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светска банка

Ќерката на американскиот преетседател Доналд Трамп, Иванка Трамп не е кандидат за претседател на Светската банка, соопшти Белата куќа.

Температури под нулата, најстудено во Битола

Во Македонија утринава освен во Гевгелија и во Дојран е студено со температури под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум...

Српскиот министер Лајиќ си поднесе пријава против себе

Српскиот министер за трговија Расим Љајиќ поднесе пријава против себе до Јавното обвинителство за организиран криминал во Белград, откако лидерот на опозициската...

Во Калифорнија евакуација поради бурата од Пацификот

Жителите на многу области во јужна Калифорнија, кои претходните месеци се соочуваа со пожари, сега треба да се евакуираат поради опасноста од...

Каменос: Ќе направиме сѐ владата да не добие доверба и да го блокираме Договорот...

На сите начини, што уставно ми стојат на располагање, ќе се борам владата да не добие доверба, бидејќи тоа е поврзано со...

ВМРО-ДПМНЕ: Објавувањето на законот во Службен весник е кривично дело за кое се лежи...

Го предупредуваме директорот на Службен весник, Мартин Костовски, дека објавувањето на законот за јазици во Службен весник е кривично дело кое не...

Без потпис на Иванов: Џафери го испрати Законот за јазиците во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вечерва нешто по 21 часот на неговиот Фејсбук профил објави дека Законот за употреба на Јазиците е...

Одобрена е иницијативата – ќе се собираат потписи за нов референдум за промената на...

Ќе се собираат потписи за распишување на дополнителен референдум за промената на името. Надлежните собраниски комисии ја одобрија иницијативата поднесена од Тодор...

Аерозагадувањето повторно урива рекорди

Ни студеното време, ветрот и снегот не ги спасија жителите на Македонија од загадениот воздух.  Повторно ПМ 10 честичките кои се почесто се над...