Честитка од Иванов по повод прославувањето на католички Божик

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар.

Владата ќе ја одржи 112-тата редовна седница

На предлог на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, на денешната 112. владина седница ќе биде разгледана Предлог – програмата за изменување...

Чавушоглу: Турција е решена да го премине Еуфрат во Сирија

Турција е решена во намерата да го премине Еуфрат и да навлезе на источниот брег на реката во северна Сирија, изјави турскиот...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гуши во смог, додека власта не презема ништо, болниците низ државата...

Македонија се гуши во смог. Нивото на загаденост на воздухот со канцерогените ПМ10 честички во текот на ноќта во градовите низ државата...

Михајловски: Најголемите виновници за 27 Април ќе бидат помилувани

Сметам дека осумтемина пратеници кои формираа посебна пратеничка група во Собранието, не ги уцени Зоран Заев, туку, оној што ги стави на...

Михајловски: Преспанскиот договор не е добар за Република Македонија

Преспанскиот договор не е добар за Република Македонија, а оваа Влада е апокалиптична смета Томи Михајловски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Михајловски: Се враќа довербата на народот во ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицкоски како лидер ја врати довербата на народот во ВМРО-ДПМНЕ, вели Тони Михајловски во „Отворено на Алфа“. -Се...

Поднесени 38 барања за амнестија за собраниските настани

Турканица во Кривичен за амнестија. 38 обвинети за собраниските настани побарале помилување, од нив 23-ца од вкупно 33-ца обвинети за терористичко загрозување...

Спасовски заработи интерпелација поради несовесна, нестручна и селективна работа

Првиот човек на МВР заработи интерпелација. Како што кажа координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, тие бараат смена на Оливер...

МОН: Наставниците да одмараат до 11 јануари за да се намалат трошоците за греење

Министерството за образование и наука ги извести директорите на основните и средните училишта за донесената препорака да ги ослободат од работа наставниците...

Укинат рамниот данок – догодина прогресивно оданочување

Собранието попладнево го донесе Законот за данок на личен доход со кој од 1 јануари 2019 година се напушта концептот на рамен...