11.1 C
Скопје
23.05.2019
Почетна Вести Страна 430

Вести

Подгответе се за претстојниот викенд: Еве како време нѐ очекува…

Ноќва ќе има слаби врнежи од дожд, а во текот на утрешниот ден ќе дува засилен северен ветер и ќе биде студено, но сончево. Во петок пак, како и за време на викендот ќе преовладува...

Во зградата на CNN во Њујорк е најдена експлозивна направа

Во зградата на CNN во Њујорк денеска е најдена експлозивна направа , поради што сите вработени мораа да се евакуираат. Целата зграда на Менхетн е испразнета поради сомнителна пратка во 10 часот по локално време. Пакетот...

Панчевски: Пресумпција на невиност нема во Р.М.

За работењето на СЈО, Панчевски вели - пресумпција на невиност нема во РМ. Недозволено е јавно објавување на предистражна постапка - разочарувачки било тоа што се случува во Македонија каде на секој чекор се...

Коѕијас за оставката : Ципрас и Каменос не планираат да се бават со Фиромјаните...

Една од причините за оставката на Коѕијас е договорот меѓу Ципрас и Каменос да не разговараат за Преспанскиот Договор до месец март. Екс шефот на грчката дипломатија  во интервју за критска телевизија вели дека...

Евентуалните нерегуларности од референдумот нема да се разгледуваат во Собранието, 60 пратеници гласаа против

Собранието нема да ги разгледува евентуалните нерегуларности на референдумскиот ден, откако денеска на пленарна седница беше одбиена предлог одлуката за основање на анкетна комисија за испитување на целокупниот процес на референдумското изјаснување. Со 60 гласа...

Има ли хаос во прилепските детски градинки ?!

Вербалната расправија помеѓу две воспитувачки, која се случила пред неколку дена во една прилепска детска градинка, а која потоа прерснала и во физичка пресметка помеѓу едната од воспитувачките и сопругот на другата, ги вознемири...

„Алијанса за албанците“ не ја исклучува можноста да го блокира процесот во собранието

Алијанса за Албанците не ја исклучува опцијата да го блокира собранискиот процес за преспанскиот договор, ако не им се исполнат барањата што имаат намера да ги достават како амандмани - кога ќе се отвори...

Студентите од „Стив Наумов“ и натаму чекаат греење и топла вода

Нова сезона - исти маки. Без топла вода и парно греење веќе две недели живеат студентите од домот „Стив Наумов“ од Скопје. Во трите згради и во дел од бараките, се жалат студентите, нема...

Пониски трошоци и пократко време за увоз и извоз, сепак слаб интерес кај фирмите...

Слаб интерес кај фирмите да станат овластени економски оператори. До Царинската Управа досега стигнале само две барања, на една шпедитерска и една производствена компанија. Ако некоја компанија стане овластен економски оператор значително ќе ги...

Во недела почнува зимското сметање на времето

Во недела на 28 октомври во 3:00 часот изутрина завршува летното сметање на времето и започнува зимското, при што со поместување на часовникот за еден час наназад времето во 3:00 часот ќе се смета...

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во комисии кои треба да обезбедат селективна слобода само...

ВМРО–ДПМНЕ пред неколку месеци најави поднесување Закон за амнестија за сите инволвирани во случајот од 27-ми април, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. Тој истакна дека власта сега со најави за некакви...