Заев ги одби условите на Мицкоски. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ му порача – јас...

На Македонија не и се потребни избори, ќе ги има само доколку се неопходни.  Ова го кажа премиерот Заев во интервју за грчки „Еуроњуз”....

Пресуда за Јанкулоска – судот не ги зема предвид аргументите на одбраната

Мерцедесот Ц 600 Гард е единственото возило кое ги исполнува врвните европски и светски стандарди за заштита на ВИП личности. Специјалното обвинителство случајот „Тенк“ го...

Едно на власт, друго во опозиција – СДСМ од противник стана поборник за цензурата

Контра цензура, но со директен напад до режисерот. Поранешниот министер за култура и актуелен национален координатор во Владата ја поздрави одлуката на Државниот правобранител...

Превозниците протестираа, Битола остана без јавен превоз

Паркирани автобуси на градските превозници пред општинската зграда, доцнење на вработени до работните места, голем број на ученици од градот и селата што не...

Компромисите на Заев до евентуално 2/3 мнозинство

Тиранската платформа проширена и надградена е повторно на маса ако Заев сака да ги придобие гласовите на албанските партии. Дел од албанскиот политички блок,...

Уште еден пропаднат референдум на Балканот, Романците никој не ги убедува дека успеал

По македонскиот пропадна и романскиот референдум поради малиот одзив. Граѓаните се изјаснуваа за прифаќање на уставен амандман според кој бракот би бил дефиниран како...

Кривичниот суд одлучи – шест години затвор за Гордана Јанкуловска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, не смее да го напушти Скопје. Откако судијката Добрила Кацарска денеска ја осуди Јанкулоска на 6 години...

Умерено облачно време со повремен слаб дожд

Времето ќе биде умерено облачно, а попладне во западните делови значително облачно со услови локален слаб дожд. Утринските температури ќе се движат од пет до...

Еден загинат и 15 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Еден сопатник загинат, еден потешко повреден и 14 полесно повредени е билансот на вкупно 15 сообраќајни незгоди што се случиле во изминатиот викенд на...

Ефтов: Меѓународната заедница е понижена оти беше излажана, очекувам да прати специјални претставници во...

Владата ја донесе најмоќната жена, или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде пред референдумот во Македонија, да агитира за референдумот и на тој...

Македонија се усогласува со директивата за промена на времето, одлуката ќе ја донесе Владата

Македонија треба набрзо да се усогласи со европската директива за укинување на зимското и летното сметање на времето. Откако Европа донесе одлука да се...