19 C
Скопје
17.08.2019

Македонија

Грците бараат референдум за договорот, Сириза сеуште верува во Заев

Владата на Ципрас се држи на ветувањата на Заев дека нема да се откаже од обидите Договорот од Преспа да стапи во сила. Ќе било навистина штета доколку се изгубела оваа голема шанса. - Постојат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ...

Македонија оди кон избори, Заев не ги прифаќа условите на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ нема да прифати ниту едно од барањата на опозицијата кои им беа соопштени по вчерашниот Извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ. Според премиерот Зоран Заев за СДСМ било апсолутно неприфатливо да се формира...

Меѓународниот фактор и референдумите во Македонија

Иста реторика- различни улоги. И за време на предреферендумксата кампања во 2004 година, меѓународниот фактор со истиот речник како сега, предупредувал дека иднината на Македонија- која можела да е извесно позитивна за ЕУ, а...

Иванов во официјална посета на Чешката Република

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во дводневна официјална посета на Чешката Република. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, денеска во Прага со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од претседателот на...

Втор состанок на Заедничката експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија

Втора средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе се одржи денеска и утре во Скопје. На...

Сончево со температура до 26 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната од 18 до 26 степени. Во Скопје, сончево...

Чавушоглу: НАТО и ЕУ да не се откажуваат од Македонија поради референдумот

НАТО и ЕУ не треба да се откажуваат од Македонија поради резултатите од референдумот, туку да ја продолжат поддршката и соработката, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавашоглу. - Ние внимателно ги следевме случувањата. На...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Прифаќаме избори но со Пржинска влада

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го прогласи референдумот за неважечки, имајќи во предвид дека само 36% од граѓаните излегле на гласање. Од извештаите ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека повеќе од 50.000 ливчиња се фалсификувани,...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат Собранието да формира анкетна комисија

Пратениците од ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ до денеска до Собранието доставија предлог за формирање на Анкетна комисија која ќе го испитува  целокупниот процес за референдумот што се одржа  на 30-ти...

Алфа ја отвори архивата на весниците: Зошто некои прашања не заслужуваа одговор во 2004?

„За вистинска одлука на граѓаните се потребни целосни информации што е обврска и на Владата“ изјавила Радмила Шеќеринска на 14 октомври 2004, од трибина во Тетово, во рамки на кампањата за бојкот на тогашниот...