Наместо 24 заостанати плати, засега само по 100 денари за работниците од „Охис“

Гнев, разочараност и вчуденевиденост на лицата на вработените од ОХИС што повторно протестираа пред Владата, откако им беше соопштено дека ќе ќе добијат по...

Криминалците еден чекор пред полицијата: Цел месец не е расчистено убиството на „Рузвелтова“

Криминалците еден чекор пред полицијата. Со недели полицијата не успева да идентификува кој се возеше во зелениот Ленд Ровер, ноќта на 29 септември кога...

Експресни рокови за поранешниот премиер Груевски за извршување на казната за владиниот мерцедес

Итна пратка и итен рок за извршување на казната од 2 години затвор. За екс премиерот Никола Груевски сите минимални рокови дополнително скратени за...

Неизвесно формирањето на собраниската комисија за помирување

Која е поентата на т.н. комисија за помирување ако опозициската пратеничка група предводена од ВМРО ДПМНЕ, јасно изрази став дека не сака да биде...

Продолжуваат маратонските судења за 27 април

Продолжуваат маратонските судења за 27 април. Вчерашното судење како и поголемиот дел од досегашните рочишта за овој случај, траеше повеќе од 12 часа ,...

Во домот „Стив Наумов“ се работи на проблемот – студентите се уште чекаат греење...

Студентите од домот „Стив Наумов“ и натаму чекаат греење и топла вода. Иако надлежните најавија решавање на проблемот, радијаторите и денеска останаа студени, а...

Земјотресот на Закинтос почувствуван и во Македонија

Земјотресот што го погоди грчкиот остров Закинтос е почувствуван и во Македонија, особено на повисоките катови во зградите, со интензитет од три до четири...

Кирацовски: Дел од уставните амандмани денеска ќе бидат доставени во Собранието

Дел од нацрт уставните амандмани денеска ќе бидат доставени до Собранието на Република Македонија, а постапката ќе почне да се реализира од понеделник па...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта е неспособна да реализира мерки и проекти, крати 6 милиони евра за...

СДСМ насилно и спротивно на волјата на 1 милион и 200 илјади граѓани го турка договорот  за промена на името во Собранието, се вели...

Претежно сончево и потопло

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и потопло. Преку денот ќе дува умерен југоисточен, а во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Минималната...

Талат Џафери бара Ѓорге Иванов да го деблокира законот за јазиците

Претседателот на Собранието, по се изгледа не се откажува од Тиранската Платформа. Талат Џафери вели дека Ѓорге Иванов нема да може повторно да одбие...