16.5 C
Скопје
22.07.2019

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ покажа дека кариерата на Заев е поважна од државните и националните интереси

Македонскиот народ избра да не го менува името на државата и националниот идентитет. Одлуката на Зоран Заев да ги иницира уставните измени за бришење на Република Македонија е газење на сопствениот народ, негово потценување...

Повеќе скопски села и населби утре без струја

Дел од корисниците од селата Бањани, Чучер и Сандево утре од 8 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во периодот од 8:40 до 14 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улиците „Женичка“, „Коце Металец“,...

Шест лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Шест лица се полесно повредени во девет сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие се случиле во Скопје. Од нив, во три имало повредени лица, а во три била причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека вчера...

Какво време нè очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северoисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до 11, а дневната највисока температура на...

Владата на сила сака да го протурка договорот за промена на името

Спротивно на изразената волја на народот на одржаниот референдум, Владата се обидува да го протурка договорот за промена на името. На денешната вонредна владина седница донесен е „Предлог за пристапување кон измена на Уставот на...

Вработените во „Еурокомпозит“ повторно на протест, прави ли Владата обид да купи време?!

Дојдоа на протест пред Владата, си заминаа со добиено ветување дека ќе има решение за нивните проблеми. Работниците од „Еурокомпозит“ кои по којзнае кој пат излегоа на улица за да го побараат ветеното денеска...

Експерти: меѓународната заедница е разочарана од власта

Меѓународната заедница е разочарана од Власта која не успеа да го испорача ветеното – дека ќе го протурка Преспанскиот договор. Ова е ставот на дел од аналитичарите по неуспешниот референдум според кои се очекува ...

Заев ги одби условите на Мицкоски. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ му порача – јас...

На Македонија не и се потребни избори, ќе ги има само доколку се неопходни.  Ова го кажа премиерот Заев во интервју за грчки „Еуроњуз”. Пораките од комесарот Хан и целата европска заедница биле јасен...

Пресуда за Јанкулоска – судот не ги зема предвид аргументите на одбраната

Мерцедесот Ц 600 Гард е единственото возило кое ги исполнува врвните европски и светски стандарди за заштита на ВИП личности. Специјалното обвинителство случајот „Тенк“ го темелеше на тврдењето дека автомобилот бил набавен нелегално, односно по...

Едно на власт, друго во опозиција – СДСМ од противник стана поборник за цензурата

Контра цензура, но со директен напад до режисерот. Поранешниот министер за култура и актуелен национален координатор во Владата ја поздрави одлуката на Државниот правобранител за повлекување на предлогот за времена забрана на филмот „Ругање...

Превозниците протестираа, Битола остана без јавен превоз

Паркирани автобуси на градските превозници пред општинската зграда, доцнење на вработени до работните места, голем број на ученици од градот и селата што не можеа да отидат на настава. Ова беше денеска сликата на...