МЗ: До 15 часот 939 деца примиле вакцина против МРП

До 15 часот вакцинирани се 939 деца со МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали...

Работниците од „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката, а од среда пред Владата

Работниците од загубарот „Еурокомпозит“, освен што Новата година ја дочекаа без денар, по вчерашните изјави на директорот Златко Граорски дека во моментов...

Заев: Посакувам консензуален кандидат за претседател

Посакувам да имаме консензуален кандидат за претседател, кој ќе биде татко на нацијата и зад кој ќе застанеме сите, рече премиерот Зоран...

ИВЗ ги демантира тврдењата на селаните: Борба за верска вревласт во Лисичани?

По вчерашниот молк, Исламската верска заедница се огласи околу случувањата во кичевско Лисичани. Жителите на ова село обвинуваат дека локалната џамија Абди...

Епидемијата на морбили ќе трае уште две недели, вакцинацијата тече во најдобар ред

Мирно и без големи турканици низ поликлиниките по алармот за прогласената епидемија на морбили во Скопје. Лекарите смируваат, но и критикуваат. Велат...

Средба Заев-Касами за 2/3 мнозинство за уставните измени

Aлбанскиот јазик да се изедначи со македонскиот и да биде службен на цела територија, државата да се грижи подеднакво за граѓаните од...

Во админитрацијата се пополнуваат испразнетите места од 2017 година

Со објавените огласи за вработувања во јавната администрација се пополнуваат испразнетите места од втората половина од 2017 година и тоа нема да...

Укината забраната за камиони од Кичево кон Гостивар

Укината е забраната за тешки моторни возила од Кичево кон Гостивар преку преминот Стража во 11:35 часот...

ВМРО-ДПМНЕ објави јавен повик за пријавување на кандидати за претседател на државата- познати условите

Согласно Одлуката на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесена на последната седница одржана на 22.12.2018 година, а врз основа на член 17 точка...

Масовна вакцинација против морбили -заканите ги мобилизираа несовесните

Затворените врати на градинките за невакцинираните деца, но и потсетувањето за казни од 350 до 650 евра, мотивираа голем број на родители...

За работа во Германија и натаму ќе биде неопходна виза

За работа во Германија и натаму ќе биде неопходна виза. Германската амбасада во Скопје денеска реагираше на бројните дезинформации во јавноста и појавата на...