25.3 C
Скопје
23.07.2019

Македонија

Ликвидирањето на ЈП „Пониква КП“ одложено поради неплатена радиодифузна такса

Неплатена сметка за радиодифузна такса во висина од 190 денари скоро цела година ја закочила ликвидацијата на меѓуопштинското јавно претпријатие “Пониква КП“. Иако се работи за минимална и скоро симболична сума, овој долг се испречил...

Регионалниот центар за застапување од Делчево одбележа 12 години постоење

Во Делчево синоќа својот 12-годишен јубилеј го одбележа Регионалниот центар за застапување, здружение формирано од петнаесет здруженија од регионот на општините Делчево, Пехчево, Македонска Каменица, Берово и Виница. Според претседателот на РЦЗ, Тони Стоименовски...

ВМРО-ДПМНЕ: Државата е пред економски колапс, нема капитални инвестиции, растот на БДП е еднаков...

Македонија е пред економски колапс, а неспсобноста и криминалот, картелот на власт ги покрива со распродажба на државните и национални интереси. Луѓе кои бараат поткуп од едно евро за сопствениот брат и едно евро...

Во Гостиварско за девет месеци регистрирани 24 несреќи при работа

Со девет случаи на повреда при работа, во октомври гостиварскиот регион е на врвот на црната статистика. Повредените главно завршиле со тешки повреди, односно скршеници по екстремитетите. Според евиденцијата на СВР Тетово од почетокот на...

Во Зоолошка градина-Скопје хуманитарен настан за Сара Настеска

Во Зоолошка градина-Скопје денеска ќе се одржи хуманитарен настан за малата Сара Настеска од Охрид, на која итно и е потребна трансплантација на коскена срж. Од 12.00-15.00 часот посетителите ќе имаат можност да се дружат...

Во Скопје Plogging за џогирање и собирање отпадоци на Кејот на Вардар

Plogging настан за џогирање и собирање отпадоци ќе се одржи денеска на Кејот на Вардар во организација на Скопје Мериот хотелот. Plogging претставува комбинација од џогирање и собирање отпадоци. Прват пат се појави во Шведска, а...

Нова пратеничка група во Собрание, продолжуваат консултациите за уставните измени

Изготвувањето на нацрт амандманите, дејствувањето на новата пратеничка група во Собранието, намалување на бројот на пратеници во ВМРО-ДПМНЕ…остануваат на агендата и викендов. Иако беше најавено останува неизвесно кога нацрт – амандманите на Уставот ќе...

Денеска сончево со високи температури

Времето денеска ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од минус два до пет, а максималната...

Аерозагадувањето  повторно им се заканува на  битолчани

На почетокот на грејната сезона, аерозагадувањето повторно им се заканува на битолчани. На последната седница на Советот на Општината, опозициските советници бараа да се расправа за сите горливи прашања на оваа тема, особено што...

„ВМРО-ДПМНЕ го има тој силен механизам на внатрешно прочистување – што не е карактеристика...

На состаноци на највисоките партиски органи прецизно дефиниравме кои пратеници гласале исто така кои од партијата ВМРО-ДПМНЕ за жал учествувал во целиот тој проект, односно кој од партијата ВМРО-ДПМНЕ учествувал во коалиција со СДСМ и...

ВМРО –ДПМНЕ најавува формирање Македонска платформа и нова партиска програма

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со политички партии и граѓански здрженија, активисти највува формирање на Македонска платформа која ќе се спротивставува на уништувањето на државата. - Склучуваме Македонска платформа со професори, инетлектуалци, луѓе кои се и не...