Премиерот Заев потврди дека терминот Македонец нема да важи за етничка или национална припадност

Македонскиот премиер Зоран Заев со согласи со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според договорот од Преспа, терминот Македонец не означува национална или етничка припадност,...

Нема маски за хронично болните

Хронично болните се уште ги чекаат специјалните заштитни маски кои пред околу два месеци ги најави министерот Филипче. Во декември лани, Филипче...

Законот за јазици испратен во Венецијанската комисија, пресовите во Собранието само на албански

Објавувањето на Законот за јазици без потпишан указ веќе почна да се применува. Двојазичноста им даде одврзани раце на функционерите Албанци во...

Мицкоски се сретна со помошникот на генералниот секретар на НАТО

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот секретар на НАТО,...

Првиот полицаец – кандидат за претседател, за возврат ДУИ да го земе началничкото место...

Оливер Спасовски е во моментот највисоко рангиран во внатрепартиските анкети на СДСМ како кандидат за шеф на државата, дознава Алфа од извори во партијата. Актуелниот...

Завршуваат итните мерки за загадувањето

Денеска се укинуваат итните вонредни мерки кои Град Скопје ги воведе пред два дена заради огромното аерозагадување. Од градот велат итните...

Ципрас преку видео спот порача – нема македонска нација, само државјанство

Дојде време да се дознае вистината –Ципрас со нов видео спот наменет за граѓаните на Грција. На само два дена од ратификација...

Колку се почитуваат мерките против загадувањето?!

Мерките се укинуваат, но ретко кој ги применуваше. Државни и приватни компании не ги почитуваа мерките кои Владата и Град Скопје ги...

Заев: Десетина имиња се разгледуваат како можни претседателски кандидати

Десетина имиња се разгледуваат во редовите на СДСМ како можни кандидати за иден претседател, меѓу нив има Македонци, Албанци, Турци, Срби, се...

Основците и средношколците од утре во училиште

Утре почнува второто полугодие од учебната 2018/2019 година за сите ученици од јавните и приватните основни и средни училишта во сите општини...

Грчкото МНР експлицитно: Со Преспанскиот договор не се признава македонска нација и македонски јазик

Грчкото МНР јасно и недвосмислено - нема признавање на македонската нација и македонскиот јазик. Во обид да им ги објасни на грчките...