13.2 C
Скопје
18.07.2019

Македонија

Катица Јанева поднесе оставка од СЈО

Специјалната обвинителка Катица Јанева преку соопштение ѝ се обрати на јавноста во кое наведува дека поднесува оставка, а истата ќе биде активна откако политичките партии ќе се договорат за новото законско решение за ова...

По Сторијата на Алфа, Нешковска ќе добие помош од центарот за социјани грижи

Секој ден храна и пијалаци ќе добива 47 годишната Борјанка Нешовска која оди на дијализа и живее на раб на егзистенција. Ова го ветија од центарот за социјални грижи, по објавената сторија на Алфа...

Дојде ли време за наплата!?

ДУИ си го бара ветеното. Поддршката на Пендаровски од страна на интегративците, си има своја цена. Албанските медиуми пренесуваат дека Демократската унија за интеграција го притиска Заев, сегашната гувернерка на Народната банка, Анета Бежовска...

ФОТО: Езерото како отпад-Фрлена када на дното на Охридското езеро

Деновиве многу е актуелно Охридското Езеро и неговата загаденост. Членовите на Нуркачки центар „Akvatek“ како големи вљубеници во Охридското Езеро, постојано апелираат да се внимава што се фрла во Езерото. Тие на социјалната мрежа Фејсбук...

На платформата на Матка не и фали ни даска!!!

Ништо од ветувањата на надлежните за рушење на дивоградбата на Матка. Наместо тоа, платформата личи на вистинско одморалиште.... Има маса и клупи за седење, ограда, аранжмани од цвеќиња... Камерата на Алфа забележа како голем...

Опозицијата бара избори, власта тактизира

Не очекуваат ли предвремени парламентарни избори? Опозицијата јасна, лидерска средба треба да има и на неа да се договори за кога ќе се одржат изборите, од власта пак, без конкретен одговор...сакаат лидерска средба, но...

„Културно уметнички работници“ вечерва на „Summerland“ во Градски парк

Во рамки на фестивалот „Summerland” во Градски парк и денеска ќе се одржат неколку настани и музички перформанси. Во текот на денот е предвидена детска програма каде децата ќе имаат можност да се забавуваат со...

Во повеќе градови почуствуван земјотрес со епицентар во Кожани

Двата земјотреси што се случија денеска во Кожани, соседна Грција беа почуствувани и во Охрид, Струга, Битола и Ресен. Епицентарот на земјотресите биле на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и потекнуваат...

Едмонд Адеми: Верувам дека до февруари голем дел од дивоградбите во Охрид ќе бидат...

На прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од типот на куќи, угостителски објекти или хотели во заштитениот појас во Охрид. Најголем дел од 409 градби не се сите цврста градба, во...

Нема подолги задржувања за излез на ГП „Богородица“, слаб пропуст на возила на грчка...

На граничниот премин „Богородица“ за влез и излез од нашата држава нема подолги задржувања, но пропустот на возила од грчка страна е со послаба динамика, информираат од дежурната служба на ГП „Богородица“. – Од наша...

Од утре почнува кампања за заштита од пожари

Дирекцијата за заштита и спасување од 15 јули до 15 август годинава на целата територија на државата ќе спроведува кампања за заштита од пожари. Ќе се едуцира населението за намалување на заканите од пожари...