16.6 C
Скопје
21.05.2019

Македонија

„Матурска парада 2019“ на плоштад Македонија

Со чадори во рака и традиционален танц матурантите го прославија крајот на средношколските денови.На веселбата им се придружи и градскиот татко кој ги поздрави и заигра со нив.Матурата за младите значи крај на една...

Хроничен недостаток на лекари – со субвенции ќе се стимулираат специјализации

На универзитетските клиники се работи со помалку офталмолози, уролози, ендокринолози, педијатри, гинеколози, a хроничен е недостатокот и на анестезиолози и гинеколози. Освен во овие специјалности, голем проблем има и во примарното здравство, оти е...

„Експресна” реконструкција на скопските коловози

Сообраќаен метеж на регионалниот пат „Јадранска магистрала”, кај Визбегово. Возачи долго време чекаат да се пробијат на коловозот кој речиси еден месец се реконструира. Градежните работи на потегот од Словенечка кон Момин поток, се...

Гаши сака коалиција со Села, се ниша ли столчето на Ахмети во власта?

Уште еден сигнал дека коалиционата врска на Заев со албанските партнери е разнишана: последната порака на првиот човек на Алтернатива. Вчера нагласи дека не ја исклучува можноста за коалиција со опозиционата Алијанса за Албанците...

Економските министри се правдаат, за одговорност се чека договор Заев Ахмети

Реформата во економскиот сектор се поизвесна. По изјавите на вицепремиерот Бујар Османи дека треба да се зајакне економијата, молкот од СДСМ го скрши министерот за јавна администрација Дамјан Манчевски кој призна дека неговите колеги...

Правните експерти предупредуваат: Меѓународна истрага за Диво Насеље би била тежок преседан

Меѓународна истрага која што ја бараат првостепено осудените за настаните од кумановско Диво Насеље не може да има. Адвокатот Звонко Давидовиќ за Алфа, вели дека според нашите закони тоа е невозможно, порачувајќи дека доколку...

Нарко тест за пратениците и функционерите-Иницијатива по скандалот со Богоевски, спикерот против

Сите пратеници да подлежат на нарко-тест – по скандалот со пратеникот Павле Богоевски осуммината од независната група на ВМРО-ДПМНЕ со иницијатива бараат Собранието да овозможи доброволно тестирање за употреба на наркотични средства. Според нив...

Тамара настапи на Тел Авив, Македонија по 7 години во финале

По долга пауза од 7 години, Македонија повторно ќе има финалист во големото финале на овогодинешната Евровизија, а секако главен виновник за тоа е Тамара Тодевска. Во сабота повторно и ние и целиот свет...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да го подобри здравството како што ветуваше, СДСМ го урниса

СДСМ го уништи здравствениот систем во Република Македонија. Во изминативе две години откако е СДСМ на власт во здравството владее хаос и секојдневно сме сведоци на скандали и матни тендери, ова денеска преку соопштение...

Обвинителство чека извештај од МВР за случајот Богоевски

Обвинителство ќе чека известување од МВР за да постапи по пријавата на Павле Богоевски за неовластено снимениот разговор како што тврди пратеникот. Дотогаш МВР ќе ја истражува снимката во која Богоевски договара купување на...

Наместо во Луна Парк, скопјани се забавуваат во приватен адреналниски рингишпил

Техничка инспекција од Државниот инспекторат била надлежна за контролата на работењето на адреналинскиот забавен парк поставен кај спортскиот центар Борис Трајковски. Сепак и десетина дена по поставувањето, јавноста нема детали околу постапката за поставување...