23.9 C
Скопје
23.07.2019

Македонија

Плантажи со марихуана под прозорците на жители на Петровец, градоначалникот вели дека не е...

Плантажи со марихуана ќе никнат пред прозорците на жители од Петровец.На овој простор зад мене, на неколку метри од куќите во општина Петровец е предвидено садење на плантажи со марихуана, граѓаните бараат итно стопирање...

„Го сакам Водно“ бара итен прекин на изградба на гасоводот низ Водно

Итно да се стопира изградба на гасоводот бараат од иницијативата „Го сакам Водно“. Доколку тоа не се случи најавуваат нови протести. Велат дека досега имаат испратено над 30 жалби во кои има укажано за...

Заев и дал грејс период на Грција за ратификација на Преспанскиот Договор?

Постигнат бил неформален договор меѓу македонската и грчката Влада, Преспанскиот договор да не се ратификува во Грчкото собрание пред март – тврди Катимерини. Додека Македонија брза согласно дадените рокови од првичниот договор по секоја...

Почина професорот Александар Николовски

По кусо и тешко боледување вчера почина професор емеритус Александар Николовски, кој во текот на својот животен век извршуваше голем број државни и академски функции. Тој беше прв ректор на Универзитетот ФОН, претседател на Интеруниверзитетската конференција...

Данев: Поднесен Предлог законот за амнестија на осудените лица за настаните од 27 април

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието го поднесе Предлог-законот за амнестија за лица осомничени, обвинети или осудени за собраниските настани од 27 април. Предлага законот да биде донесен по скратена постапка, а очекувањата на опоцизиската пратеничка...

Македонија е грчка – грчките војници со националистички пораки „го поздравија“ Преспанскиот договор

Македонија е грчка – на традиционалната воена парада во Солун, грчките војници повторно извикуваа националистички слогани и тоа токму во моментот кога минуваа покрај ложата од која ги отпоздравуваше грчкиот претседател Павлопулос и другите...

Еуростат: Очекуваниот животен век на Македонците – 75,4 години

Очекуваниот животен век на просечен граѓанин на Македонија е 75,4 години, што е за 5,6 години пократко од жителите на ЕУ кои во просек живеат 81 година, покажува истражување на Еуростат. Најдолг животен век во...

Седиштето на ОТА во Телеком?

Половина од опремата за прислушување од УБК е преселена во Телеком каде неофицијално ќе биде седиштето на новата агенција за следење комуникации (ОТА). Денеска во Собранието е закажана седница на Комисијата за следење комуникации...

Вакцинацијата против грип ќе почне од првата недела на ноември

 Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне да се спроведува од првата недела на ноември во центрите за јавно здравје низ државата. Годинава првпат вакцинацијата ќе биде бесплатна за лица над 65 години со просечна и потпросечна...

Се запали автобус на АРМ, нема повредени

Автобус на Армијата на Република Македонија утринава околу 6:30 часот се запалил движејки се на релација Пробиштип-Кратово, на четири километри од Пробиштип. Повредни нема, а причинета е само материјална штета. Случајот го потврдија од СВР...

Променливо облачно со температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно и ветровито. Во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 24 степени. Во Скопје слично време, со температура од 14...