24.3 C
Скопје
18.06.2019

Македонија

Бојаџи: Владата сака да го спречи фестивалот „КинеНова“ поради премиерата на „Ругање со Христос“

Власта прави сè за да го спречи самото одржувањето на филмскиот фестивал „КинеНова“, поради македонската премиерата на „Ругање со Христос“, тврди режисерот Јани Бојаџи чиј филм во последниот период, уште не прикажан во земајва,...

Обвинителството в петок ќе соопшти дали имало било какви нерегуларности на Референдумот

Изборните нерегуларности за кои со денови информира опозицијата, ќе почекаат до утре, до пладне. За тогаш Обвинителството ќе закажало прес конференција - вака одговорија од обвинителството на прашањата на Алфа, дали покренале постапки по...

ОЈО се премисли – нема вина кај Симоновски, советникот во МВР осомничен дека предупредувал...

Јавното обвинителство се премисли, нема обвинение за Драган Симоновски државен советник во кабинетот на Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој беше уапсен во март годинава под сомнеж дека издал државна тајна. Од обвинителството...

Грците бараат референдум за договорот, Сириза сеуште верува во Заев

Владата на Ципрас се држи на ветувањата на Заев дека нема да се откаже од обидите Договорот од Преспа да стапи во сила. Ќе било навистина штета доколку се изгубела оваа голема шанса. - Постојат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ...

Македонија оди кон избори, Заев не ги прифаќа условите на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ нема да прифати ниту едно од барањата на опозицијата кои им беа соопштени по вчерашниот Извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ. Според премиерот Зоран Заев за СДСМ било апсолутно неприфатливо да се формира...

Меѓународниот фактор и референдумите во Македонија

Иста реторика- различни улоги. И за време на предреферендумксата кампања во 2004 година, меѓународниот фактор со истиот речник како сега, предупредувал дека иднината на Македонија- која можела да е извесно позитивна за ЕУ, а...

Иванов во официјална посета на Чешката Република

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во дводневна официјална посета на Чешката Република. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, денеска во Прага со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од претседателот на...

Втор состанок на Заедничката експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија

Втора средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија ќе се одржи денеска и утре во Скопје. На...

Сончево со температура до 26 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната од 18 до 26 степени. Во Скопје, сончево...

Чавушоглу: НАТО и ЕУ да не се откажуваат од Македонија поради референдумот

НАТО и ЕУ не треба да се откажуваат од Македонија поради резултатите од референдумот, туку да ја продолжат поддршката и соработката, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавашоглу. - Ние внимателно ги следевме случувањата. На...