Протест на матичните лекари од Кочани

Матичните лекари и медицинските сестри од приватните здравствени установи од Кочани излегоа на мирен протест пред подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување за...

Шуга во училиштето „Владо Тасевски“ во Козле

Повторно се појави шуга во основното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Козле. Школото сега не работи. Родителите и децата вознемирени откако втор пат...

Заев вработува посебен советник за труд и социјална политика, плата 50.000 денари

Упорно се проширува советничкиот состав на Зоран Заев. Со понудена примамлива плата од 50 илјади денари, канцеларијата на премиерот објави оглас за вработување на...

Во брзање за притворање судот изготвил идентични решенија за притвор на Јанакиески и Божиновски

Иднетични решенија за притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски изготвил Судот. Во брзање за притворање на двајцата поранешни високи државни функционери, СЈО и...

Повторно шуга во училиште во Карпош, општината смирува – нема простор за паника

Во основното општинско училиште „Владо Тасевски“, во Козле, општина Карпош евидентиран е еден, изолиран случај на SCABIES – шуга. Инфективното заболување е присутно кај...

Тетовскиот гинеколог прогласен за невин за смртта на родилката Виолета Кировска

Ослободителна пресуда за гинекологот Казимир Копривњак донесе денеска Основниот суд во Тетово.  Копривњак беше обвинет од Јавното обвинителство за тешки дела против здравјето на...

За адвокатот Дангов, Груевски не е бегалец, туку бара азил

На денешното рочиште за “Центар” СЈО побара од судот на Никола Груевски да му се суди во отсуство и мерка притвор штом биде достапен...

Ѓорчев се обрати во Сенатот на Шпанија, на конференцијата настапи под уставното име Република...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на делегацијата во парламентарното Собрание на ОБСЕ, Влатко Ѓорчев се обрати на конференцијата за борба против тероризмот и жртвите...

Пајат: САД сакаат да ја видат ПЈРМ да напредува на патот кон НАТО

За Договорот од Преспа и позитивното влијание од него, во стабилноста на поширокиот регион, но и за желбата на САД да ја видат Македонија...

Коцијанчич: ЕУ не сака да се меша во “Случајот Груевски”

Европската унија не сака да се меша во случајот со поранешниот премиер Никола Груевски и со неговото барање политички азил во Унгарија. Пресинг ТВ го...

Борисов: Колку побргу Македонија се интегрира во НАТО и ЕУ, толку подобро за Бугарија...

Колку побргу ја видиме Македонија во Европската унија и во НАТО, толку е подобро и за Бугарија и за Грција, рече бугарскиот премиер Бојко...