14.4 C
Скопје
17.07.2019

Македонија

Денеска сончево со високи температури

Времето денеска ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од минус два до пет, а максималната...

Аерозагадувањето  повторно им се заканува на  битолчани

На почетокот на грејната сезона, аерозагадувањето повторно им се заканува на битолчани. На последната седница на Советот на Општината, опозициските советници бараа да се расправа за сите горливи прашања на оваа тема, особено што...

„ВМРО-ДПМНЕ го има тој силен механизам на внатрешно прочистување – што не е карактеристика...

На состаноци на највисоките партиски органи прецизно дефиниравме кои пратеници гласале исто така кои од партијата ВМРО-ДПМНЕ за жал учествувал во целиот тој проект, односно кој од партијата ВМРО-ДПМНЕ учествувал во коалиција со СДСМ и...

ВМРО –ДПМНЕ најавува формирање Македонска платформа и нова партиска програма

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со политички партии и граѓански здрженија, активисти највува формирање на Македонска платформа која ќе се спротивставува на уништувањето на државата. - Склучуваме Македонска платформа со професори, инетлектуалци, луѓе кои се и не...

Николовски: ВМРО е подготвено за избори уште утре, народот нека го каже својот збор

ВМРО-ДПМНЕ е подготвено за избори уште утре. Претседателските избори на пролет се шансата за да бидат организирани и предвремени парламентарни избори, вели Алкесандар Николовски во „Отворено“ на Алфа. Но на Заев на крај на памет...

Николовски : Не ми е на ниво да му се извинам на Вице Заев...

Кога некој ќе почне да се заканува со суд на политички неистомисленици, јасно се покажува дефиницијата за диктатура, вели Николовски коментирајќи го рокот од три дена кој му го постави братот на премиерот, Вице...

Николовски: на „црниот петок“ се случи усилување на македонската демократија

Гласањето на потребата за отворање на македонскиот Устав беше класично усилување на демократијата. Јасно се гледаше дека Зоран Заев нема поддршка за гласањето, па тоа го направи со директни закани, и обид за поткуп, закани...

Осумте пратеници кои гласаа за измена на Уставот ќе делуваат како независна пратеничка група

Осумтемина опозициски пратеници, кои гласаа за пристапување кон уставни измени,  попладнево до Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери доставиле известувања дека во иднина ќе настапуваат самостојно како независни пратеници и дека формираат нова...

Албанската опозиција притиска за вметнување на нивните амандмани во Уставот

Ако Владата не ги прифати барањата на БЕСА за интервенции во македонскиот устав поради несериозни процедурални оправдувања, ќе го доведе во прашање обезбеденото 2/3 мнозинство за уставни измени. Крилото предводено од Билал Касами реагира...

Наместо 24 заостанати плати, засега само по 100 денари за работниците од „Охис“

Гнев, разочараност и вчуденевиденост на лицата на вработените од ОХИС што повторно протестираа пред Владата, откако им беше соопштено дека ќе ќе добијат по околу 100 денари за дел од продажбата на машините на...

Криминалците еден чекор пред полицијата: Цел месец не е расчистено убиството на „Рузвелтова“

Криминалците еден чекор пред полицијата. Со недели полицијата не успева да идентификува кој се возеше во зелениот Ленд Ровер, ноќта на 29 септември кога беа убиени две лица, а еден тешко повреден во строгиот...