„Виси“ поддршката за уставните измени, засега ќе гласаат 76 пратеници

Виси двотретинското мнозинство неопходно во јануари да ги аминува амандманите, односно уставните измени. Всушност власта признава дека засега 76 пратеници сигурно ќе го стиснат зеленото...

Окрупнување на опозицијата во Општината Могила

Незадоволни од политиките на Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, претседателот на партискиот огранок во пелагониската општина Могила Борче Бучински и...

Нов протест на работниците од прилепскиот загубар „Еурокомпозит“

154 - те работници од загубарот „Еурокомпозит“, чувствувајќи се повторно излажани, откако до вчера не им беше исплатен ветениот втор дел од...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата не оствари ништо од ветените инвестиции во патната инфраструктура

Зоран Заев уште еднаш покажа зошто СДСМ не треба да управува со владата на Република Македонија. На Заев му...

Собранието ќе ги разрешува министрите Ахмедовски и Ќахил и ќе избира нови

Собранието на Република Македонија за денеска ја закажа 77-седница на чиј дневен ред се предлогот на Владата за разрешување на Аксел Ахмедовски...

Апелација ја укина пресудата за Ѓоко Поповски, случајот вратен на повторно судење

Укината е првостепената пресуда за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство и случајот е вратен на повторно судење, потврдија од Апелацискиот суд...

Ако нема цензус на претседателските избори, Талат Џафери ќе ја превземе функцијата претседател на...

Доколку на претстојните претседателски избори не се обезбеди излезност за избор на претседател на државата, Владата доколку има мнозинство во парламентот потребно за промена...

Николоски: Гласавме за амнестија затоа што луѓето се неправедно обвинети од политички причини

Законот за амнестија изгласан со 95 гласови за, без воздржани и против беше тема на дискусија вечерва во Отворено на Алфа...

Николоски: СЈО потфрли во мисијата, ниту откри кој и зошто прислушувал, ниту пак откри...

Треба да видиме какво ќе биде законското решение за СЈО, сега за сега тоа е само идеја, а според моите сознанија станува збор само...

Николоски: Ни се приклучуваат нови членови и се враќаат оние кои беа разочарани, ВМРО-ДПМНЕ...

ВМРО-ДПМНЕ имаше еден голем предизвик. Јас сум задоволен како се носеше со тој предизвик, вели Александар Николоски, во гостувањето во Отворено.

Пратениците дебатираа за загадувањето, мерки нема – граѓаните нервозни, велат да не е ветрот...

Загадувањето на воздухот расте, предлози и мерки има, но решение нема. Граѓаните деновиве на големо се задушуваат во маглата и чадот на...