23 C
Скопје
25.03.2019

Македонија

Oткриен недефиниран објект кој бил донација од антички градски моќник во „Стибера“

Сè уште не може да се дефинира типот на фрапантната античка градба, неодамна откриена во археолошкиот локалитет „Стибера“, а во чиј средишен дел се наоѓа бунар што, според археолозите, укажува на постоењето на развиена...

Референдум – како да се каже „да“ или „не“ на нејасен и компликуван договор?

Во очи на утрешното најавено распишување на референдумот, граѓаните недоволно информирани за што треба да одлучат. Точки напишани на 20 страни и по два месеца од потпишувањето на преспанскиот договор се уште ги збунуваат...

Охрид ечи до доцна во ноќта – ни жителите ни туристите не можат да...

Летното лудило го зафати Охрид и таман дојдоа туристите, охриѓани се жалат дека се под седативи,оти градот ечи од сите страни. Негодуваат дека поради прегласната музика,со денови не ставиле глава на перница. Грми од...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ го донесе македонското здравство до состојба на кома

Власта на СДСМ го донесе македонското здравство до состојба на кома. Здравствените институции немаат капцитет да одговорат на основните потреби на граѓаните.  Недозволиво е во Република Македонија во 21 век за еден месец три...

Прилепски тутунопроизводител се жали на обид за изнуда и на неажурноста на полицијата

Пензионираниот трудов инвалид и долгогодишен тутунопроизводител, прилепчанецот Димче Јолески, деновиве се соочува со бизарен проблем. На скелињата каде што со години го суши тутунот, му била оставена “писмена порака” во која извесна личност, оставајќи...

За Филипче мали се шансите за одговорност поради смртта на родилките

Министерот за здравство Венко Филипче, после неколку месечни најави и откажување заради презафатеност,  денеска конечно ја посети Клиничката болница во Битола, втора по големина после Државните клиники во Скопје. На средбата со новинарите, запрашан...

ВМРО-ДПМНЕ: Прв братучед на велешкиот градоначалник добил 45.000 евра од Фондот за иновации

,,Сопствено производство на готови керамички маси за производство на трпезни керамички садови’’- оваа иновација на велешанецот Трајче Трајков, според опозицијата братучед на градоначалникот на Велес,Аце Коцевски граѓаните ги чини 45.000 евра. Толку пари преку...

Граѓаните летово во заложништво на комарците

Граѓаните од истокот летово во заложништво на комарците. Велат дека е невозможно во вечерните часови да се излезе на прошетка или пак да се отворат прозорците без да користат заштитни средства.. Бараат грдоначалниците да...

Три деца исчезнаа од домот „25 Мај“ – најмалото 11 години

Тројца штитеници на возраст од 16, 14 и 11 години од домот „25 Мај“ исчезнаа,  информираат од МВР. Штитениците во вторникот на пладне го напуштиле домот и тргнале во непознат правец, ова писмено на...

Понеделник клучен за референдумот – експерти алармираат за правна зона на самракот

Опозицијата не отстапува од ставот референдумското прашање да биде еднозначно, без да ги збунува граѓаните и покрај притисоците на власта народот да се изјаснува со трите компоненти – ЕУ; НАТО и договорот со Грција....

Авантуристичкиот туризам станува се поатрактивен- државата мора да се вклучи финансиски да се осигура...

Во услови кога авантуристичкиот туризам во Македонија не е доволно развиен,импровизација со безбедноста на туристите може да го уништи имиџот на дестинацијата. Во светот се вртат огромни суми на пари,а особено се бараат дестинации...
WordPress Image Lightbox Plugin