Македонскиот пасош 36. во светот

Македонија е на 36. место на листата земји чии пасоши овозможуваат најлесно патување, покажува рангирањето што го направила интернет страницата Паспорт индекс за 2018...

Јаковлески: Една соседна држава ќе објави „бомби“ за Заев

Стојан Андов, Бранко Црвенковски и Љубомир Фрчковски, биле дел од нарачетелите на атентатот врз поранешниот македонски претседател Киро Глигоров во 1995 година, обелодени еден...

Голем протест на ВМРО ДПМНЕ: Жестоко ќе победиме на претседателските избори

„Од државата ќе побараме да обезбеди сигурност, економски развој, подобар стандард, вработување за секој млад човек во следната 2019 година. Ако тоа не ни...

„Мој термин“ – со месеци се чека за снимање, но и за преглед

Ендокринологија, Имунологија, Ортопедија. Ова се само дел од државните клиники во кои во моментов воопшто не може да се закаже преглед кај специјалист. Кај...

„Јавна расправа“ за уставните измени – како беа бирани експертите „кои дебатираат“?

„Транспарентнoста е важна работа, џабе работиме ако граѓаните за тоа не знаат„ оваа изјава на премиерот е повторена неколку пати, но во пракса денешната...

Се нижат добрососедските извинувања на македонската Влада

Владата повторно мораше да се извини поради Премиерот. По неговата изјава дека со Преспанскиот Договор се отвора можноста за изучување македонски и во Грција...

Станува ли македонската нација зависна од алкохолот ?!

Според последните статистички податоци, дури 83.000 Македонци се регистрирани како зависници од алкохолот, со загрижувачки пораст на младата женска популација. Станува ли македонската нација...

Битолската опозиција бара поевтина струја против аерозагадување

Пред само два дена загадувањето на амбиенталниот воздух во Битола имаше алармантна бројка од 527 ПМ- 10 честички. Со овој загрижувачки факт, опозициските советници...

Ветерот помогна – конечно чист воздух во Скопје и во Македонија

Тоа што требаше да го направи Власта го направи ветерот. Во Скопје утрово силниот ветер го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во...

Предлог-законот за амнестија готов до крајот на неделата

Предлог-законот за амнестија од собраниското тело за помирување ќе биде стокмен до крајот на неделата. Пратениците од трите подгрупи веќе ги сумирале идеите, само...

Симовски вперува прст: Политичките структури ќе го упропастат пописот ако има етничко изјаснување

Политиката ги контаминираше сите пописи во Македонија досега. Директорот на Државниот завод за статистика Атанас Симовски не се откажува од замислата за попис без...