11.7 C
Скопје
25.05.2019

Македонија

Превозниците протестираа, Битола остана без јавен превоз

Паркирани автобуси на градските превозници пред општинската зграда, доцнење на вработени до работните места, голем број на ученици од градот и селата што не можеа да отидат на настава. Ова беше денеска сликата на...

Компромисите на Заев до евентуално 2/3 мнозинство

Тиранската платформа проширена и надградена е повторно на маса ако Заев сака да ги придобие гласовите на албанските партии. Дел од албанскиот политички блок, како Беса на Касами, отворено кажаа дека сакаат да бидат...

Уште еден пропаднат референдум на Балканот, Романците никој не ги убедува дека успеал

По македонскиот пропадна и романскиот референдум поради малиот одзив. Граѓаните се изјаснуваа за прифаќање на уставен амандман според кој бракот би бил дефиниран како заедница на маж и жена наместо заедница на сопружници, како...

Кривичниот суд одлучи – шест години затвор за Гордана Јанкуловска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, не смее да го напушти Скопје. Откако судијката Добрила Кацарска денеска ја осуди Јанкулоска на 6 години затвор за набавката на владиниот Мерцедес, обвинителката на СЈО, Фатиме...

Умерено облачно време со повремен слаб дожд

Времето ќе биде умерено облачно, а попладне во западните делови значително облачно со услови локален слаб дожд. Утринските температури ќе се движат од пет до 13 степени, а дневните од 22 до 28 степени. Во Скопје...

Еден загинат и 15 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Еден сопатник загинат, еден потешко повреден и 14 полесно повредени е билансот на вкупно 15 сообраќајни незгоди што се случиле во изминатиот викенд на подрачјето на Скопје. Според билтенот на СВР Скопје, изминатиот викенд се...

Ефтов: Меѓународната заедница е понижена оти беше излажана, очекувам да прати специјални претставници во...

Владата ја донесе најмоќната жена, или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде пред референдумот во Македонија, да агитира за референдумот и на тој референдум да има 666 000 гласови. Ова не е понижување...

Македонија се усогласува со директивата за промена на времето, одлуката ќе ја донесе Владата

Македонија треба набрзо да се усогласи со европската директива за укинување на зимското и летното сметање на времето. Откако Европа донесе одлука да се укине ваквата пракса, од македонското министерство за економија соопштуваат дека...

Анализа: СДСМ е демократска партија, а сите гласаа „ЗА“ на Референдумот?!

Која партија дејствува тоталитаристички и очекува и практикува беспоговорно извршување на зададените задачи и партиски ставови? Дали во оваа насока предничи СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ? Прашањето го актуелизираше поранешната висока функционерка во СДСМ, актерката Софија Куновска,...

Агатангел: лицемерни решенија за самоукинување му се нудат на Македонскиот народ

Значењето на охридската архиепископија е огромно и непроценливо, преку нејзината вековна мисија, македонскиот народ го зачувал својот јазик и својата идентитетска посебност. Но и после толку поминати години, за жал сеништата од минатото повторно...

Барањето за забрана нема правна основа: филмот „Ругање со Христос“ слободно ќе се прикажува

Филмот „Ругање за Христос“ од утре слободно ќе се прикажува во кино салите низ земјата. Државниот правобранител на Република Македонија утре ќе го повлече предлогот до Основниот суд Скопје 2 за изрекување на мерката...