7 C
Скопје
21.02.2019

Македонија

Прилепски тутунопроизводител се жали на обид за изнуда и на неажурноста на полицијата

Пензионираниот трудов инвалид и долгогодишен тутунопроизводител, прилепчанецот Димче Јолески, деновиве се соочува со бизарен проблем. На скелињата каде што со години го суши тутунот, му била оставена “писмена порака” во која извесна личност, оставајќи...

За Филипче мали се шансите за одговорност поради смртта на родилките

Министерот за здравство Венко Филипче, после неколку месечни најави и откажување заради презафатеност,  денеска конечно ја посети Клиничката болница во Битола, втора по големина после Државните клиники во Скопје. На средбата со новинарите, запрашан...

ВМРО-ДПМНЕ: Прв братучед на велешкиот градоначалник добил 45.000 евра од Фондот за иновации

,,Сопствено производство на готови керамички маси за производство на трпезни керамички садови’’- оваа иновација на велешанецот Трајче Трајков, според опозицијата братучед на градоначалникот на Велес,Аце Коцевски граѓаните ги чини 45.000 евра. Толку пари преку...

Граѓаните летово во заложништво на комарците

Граѓаните од истокот летово во заложништво на комарците. Велат дека е невозможно во вечерните часови да се излезе на прошетка или пак да се отворат прозорците без да користат заштитни средства.. Бараат грдоначалниците да...

Три деца исчезнаа од домот „25 Мај“ – најмалото 11 години

Тројца штитеници на возраст од 16, 14 и 11 години од домот „25 Мај“ исчезнаа,  информираат од МВР. Штитениците во вторникот на пладне го напуштиле домот и тргнале во непознат правец, ова писмено на...

Понеделник клучен за референдумот – експерти алармираат за правна зона на самракот

Опозицијата не отстапува од ставот референдумското прашање да биде еднозначно, без да ги збунува граѓаните и покрај притисоците на власта народот да се изјаснува со трите компоненти – ЕУ; НАТО и договорот со Грција....

Авантуристичкиот туризам станува се поатрактивен- државата мора да се вклучи финансиски да се осигура...

Во услови кога авантуристичкиот туризам во Македонија не е доволно развиен,импровизација со безбедноста на туристите може да го уништи имиџот на дестинацијата. Во светот се вртат огромни суми на пари,а особено се бараат дестинации...

Сончево со умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а  дневната од 24 до...

Власта сè уште купува време – нема одговор како и зошто почина родилката во...

Годишните одмори го одложија објавувањето на вистината за смртта на 28-годишната родилка од Свети Николе. Со ова министерот за здравство, Филипче, кој најави дека во текот на оваа недела смејството и јавноста конечно ке...

Протест во Охрид – се бара мораториум за градежните активности

Невладините граѓанските здруженија на протест, бараат итно да се прогласи мораториум на градежни активности на територија на Општина Охрид додека не се донесат соодветни плански документи врз основа на стратегија за одржлив развој.Истакнаа транспарент...

Анализа: СДСМ vs СДСМ – „Некои прашања не заслужуваат одговор“

Ова е единственото видео кое може да се најде на интернет за кампањата на СДСМ под мотото „Некои прашања не заслужуваат одговор“ со која Шеќеринска и другите функционери повикуваа на масовен бојкот на референдумот...
WordPress Image Lightbox Plugin