16.2 C
Скопје
22.04.2019

Македонија

Еврокомесарот Хан со жестоки напади кон македонската опозиција

Еврокомесарот Хан со жестоки напади кон македонската опозиција. Директно ја критикува и обвинува за недемократско однесување, деструктивни ставови и недостаток на демократска зрелост. Во интервјуто за австриски “Стандард”, Хан вели дека имал информации за...

Почна изградбата на висококатницата кај Мајчин дом, багерите пристигнаа на полноќ, жителите лути на...

Со оградување на парцелата на зелената површина кај Мајчин дом во Аеродром, почна изградбата на висококатницата, наречена бетонското чудовиште во Скопје. Градежните работи отпочнаа иако граѓаните остро се противат на планот ова парче зеленило...

Ситење и омраза по пресудата врз Јанкуловска – Национална забава или дијагноза?!

Синчето ќе и биде во прво одделение кога ќе излезе од затвор. Родила бебе за да се спаси од затвор. Ајде народе нека е со среќа, доби шест години затвор! Страшниот говор на омраза...

Владата почна уставни измени за Закон за ратификација на договор што не е стапен...

Четири области од македонскиот Устав ќе трпат измени и покрај противењето на мнозинството граѓани – потпишувајќи се како предлагач Владата го стокми Предлогот за пристапување кон измена на највисокиот правен акт и го достави...

На двата аеродрома 1,8 милиони патници, повеќе од половина патувале со „Визер“

Преку двата аеродрома во Македонија, во Скопје и Охрид, во првите девет месеци од годинава патувале 1,8 милиони патници при што е забележан годишен раст од  18 отсто, соопшти ТАВ Македонија, компанијата која управува...

Возачи на ЈСП „Скопје“ исфрлени од синдикалната просторија

Генералниот директор и раководството на Јавното Сообраќајно Претпријатие „Скопје“ без никаква причина за иселување и без консултација насилно ја обиле бравата на синдикалната просторија каде бил сместен независниот синдикат на возачи на ЈСП повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ покажа дека кариерата на Заев е поважна од државните и националните интереси

Македонскиот народ избра да не го менува името на државата и националниот идентитет. Одлуката на Зоран Заев да ги иницира уставните измени за бришење на Република Македонија е газење на сопствениот народ, негово потценување...

Повеќе скопски села и населби утре без струја

Дел од корисниците од селата Бањани, Чучер и Сандево утре од 8 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во периодот од 8:40 до 14 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улиците „Женичка“, „Коце Металец“,...

Шест лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Шест лица се полесно повредени во девет сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие се случиле во Скопје. Од нив, во три имало повредени лица, а во три била причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека вчера...

Какво време нè очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северoисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до 11, а дневната највисока температура на...

Владата на сила сака да го протурка договорот за промена на името

Спротивно на изразената волја на народот на одржаниот референдум, Владата се обидува да го протурка договорот за промена на името. На денешната вонредна владина седница донесен е „Предлог за пристапување кон измена на Уставот на...