14.4 C
Скопје
17.07.2019

Македонија

„Јавна расправа“ за уставните измени – како беа бирани експертите „кои дебатираат“?

„Транспарентнoста е важна работа, џабе работиме ако граѓаните за тоа не знаат„ оваа изјава на премиерот е повторена неколку пати, но во пракса денешната јавна дискусија за уставните измени е само уште еден доказ...

Се нижат добрососедските извинувања на македонската Влада

Владата повторно мораше да се извини поради Премиерот. По неговата изјава дека со Преспанскиот Договор се отвора можноста за изучување македонски и во Грција и жестоката реакција таму, од Илинденска број 2 испратија дообјаснување...

Станува ли македонската нација зависна од алкохолот ?!

Според последните статистички податоци, дури 83.000 Македонци се регистрирани како зависници од алкохолот, со загрижувачки пораст на младата женска популација. Станува ли македонската нација зависна од алкохолот?! Стојан Мечев е лекуван алкохоличар. Со гордост...

Битолската опозиција бара поевтина струја против аерозагадување

Пред само два дена загадувањето на амбиенталниот воздух во Битола имаше алармантна бројка од 527 ПМ- 10 честички. Со овој загрижувачки факт, опозициските советници на денешната седница на Советот,  побараа преземање на дополнителни краткорочни...

Ветерот помогна – конечно чист воздух во Скопје и во Македонија

Тоа што требаше да го направи Власта го направи ветерот. Во Скопје утрово силниот ветер го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород. Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем...

Предлог-законот за амнестија готов до крајот на неделата

Предлог-законот за амнестија од собраниското тело за помирување ќе биде стокмен до крајот на неделата. Пратениците од трите подгрупи веќе ги сумирале идеите, само се чека да се комплетира целиот состав за да се...

Симовски вперува прст: Политичките структури ќе го упропастат пописот ако има етничко изјаснување

Политиката ги контаминираше сите пописи во Македонија досега. Директорот на Државниот завод за статистика Атанас Симовски не се откажува од замислата за попис без етничка графа и покрај обвинувањата од помалите етнички заедници дека...

„Македонија блокира“ од петок со блокади и на крстосниците во Скопје

Приврзаниците на „Македонија блокира“ кои се противат на уставните измени најавија дека покрај 24-часовното блокирање на просторот пред Собранието, од петок ги прошируваат активностите со блокади и на раскрсници во Скопје во попладневните часови. Драган...

Владата на Србија привремено го затвора царинскиот терминал во Прешево

Српското Министерство за финансии, Царинската управа,   објави дека го затвара царинскиот терминал во Прешево поради опаѓање на увозот-извозот. Царинењето, наместо во Прешево, ќе се врши во градот Врање, на околу 40 километри од српско-македонската...

Попладне посебен режим на сообраќај низ центарот на Скопје

 Посебен режим на сообраќајот низ централното подрачје во Скопје ќе има денеска попладне поради одржување на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека денеска од 17:00 часот е закажан протест во...

Нов протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне се очекува да одржи нов протест што треба да почне од штабот на партијата и да заврши пред Владата. Минатата среда, опозициската ВМРО-ДПМНЕ одржа протест на кој лидерот на партијата Христијан Мицковски...