12.3 C
Скопје
21.03.2019

Македонија

Пожар во клубот „Станица 26“

Опожарена е салата и дел од фоајето на ноќниот клуб „Станица 26“ на улицата „Јордан Мијалков“ во Скопје. Командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје Звонко Томески изјави за МИА дека пожарот избувнал...

„Катимерини“: МИА по интервенција од Атина, коригира изјава на Заев во Вашингтон

Македонската информативна агенција ја тресе скандал поради цензурирана изјава. МИА ја сменила изјавата на премиерот Заев од Вашингтон  по интервенција од Атина, тврди грчкиот весник Катимерини. МИА пак ја потврдува цензурата но негира дека...

Четири театарски претстави викендов на Млад Отворен Театар

Новосадско позориште вечер ќе гостува на фестивалот 43. Млад отворен театар со претставата „Гробница за Борис Давидович“ од Данило Киш во режија на Александар Поповски, која ќе биде изведена на унгарски јазик. - Најнеобичниот...

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина за земјата

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со Грција овозможува иднина за земјата и оти верува во мудроста...

Италијанската актерка Клаудија Кардинале пристигна во Битола

Во пресрет на вечерашното свеченото отворање на 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Битола пристигна ѕвездата на годинашното издание, легендарната актерка Клаудија Кардинале. Таа во Битола допатува со својата ќерка, а гостите...

Дали лицата кои го спречија новинарот да го снима имотот на Шилегов во Маврово...

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на скопскиот градоначалник? Порталот Лидер објави фотографија...

Маја Иванова ја посети „Детската болница на Мичиген“ во Детроит

Во рамки на работната посета на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на САД, сопругата на претседателот Маја Иванова, во Детроит ја посети Детската болница на Мичиген. Сопругата на македонскиот претседател од менаџментот беше запозната...

Нема промена на локацијата за депонија во с.Годивје, о. Дебрца

И покрај притисокот на експертите, дека решението за регионална депонија не смее да се бара во срцето на Дебрца,кое е главно и најголемо сливно подрачје на Охридското езеро под заштита на УНЕСКО, власта не...

Во најмалку 4 општини во источна Македонија, болните нема да гласаат на референдумот!

Минимален е интересот на старите и изнемоштени лица да гласаат дома. Во четири општини во источниот дел на државата наредната сабота нема да има гласање. До општинските извборни комисии во Зрновци, Македонска Каменица, Чешиново-Облешево...

Вечерва во Битола започнува ИФФК “Браќа Манаки“

Со доделувањето на ``Златната камера 300`` за животен опус на англискиот кинематографер и оскаровец Роџер Дикинс, како и специјалната ``Златна камера 300`` на големата италијанска дива Клаудија Кардинале за особен придонес во светската филмска...

Прилепската црква *Св. Кирил и Методиј* – гробница на над 3000 загинати војници од...

Многу малку е познат податокот дека во подрумот од црковниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп, меѓу прилепчани попознат како “Параклис”, кој е граден во периодот од 1926 до 1936 година, како...
WordPress Image Lightbox Plugin