15.7 C
Скопје
20.06.2019

Македонија

ВМРО ДПМНЕ на протестен марш против погубните политики на власта: Опозициска револуција во одбрана...

Оставка од власта побараа граѓаните денеска на протестот организиран од опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија. Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски, говореше за моменталната економска состојба во државата, за како што...

Мицкоски до власта: Се обидовте да направите Македонецот да биде рамнодушен, но ние тоа...

Од денеска почнуваме до крај, а крајот ќе биде кога ќе падне Зоран Заев и нема назад. И нема назад додека не падне и затоа едно големо “УА“ за  Зоран Заев! И еден голем...

Мицкоски: Ни ветуваа “живот“, донесоа пекол и темнина

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од пред Владата, каде што беше целта на протестниот марш, рече дека оваа власт мора да си замине затоа што, како што рече, година и половина ја уништува Македонија. -Ни...

Кавга во партијата на Турците – се бара смена на Ќахил од министер во...

Недемократско однесување, барање рекет или изнудување на гласови за уставни измени. Кавги и несогласувања во Партијата за движење на Турците. Го исклучија почесниот претседател на ТХП министерот без ресор Аднан Ќахил и уште 6...

До Нова година јавно-приватна детска кардиохирургија?

Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија? Овој оддел до крајот на годинава веројатно ќе се пресели во приватна болница , во пакет со лекарите кои сега оперираат под државна...

Телото за помирување нема предлог закон за амнестија – се уште собирале идеи

Националното помирување сепак ќе почека. Наместо Закон за амнестија за собраниските настани кој го најави независната група од осуммината пратеници, координативното тело допрва ќе нуди идеи за нацрт верзија.На денешниот состанок се договориле дека...

Алфа ексклузивно: Како СДСМ ја плете мрежата на згрижување на подобните кадри

Од мрежа за уривање режим - до мрежа за вработување. Партиски вработувања според списоци што се правеле на седници на општинската организација на СДСМ на Кисела Вода во февруари, март, април и јуни, открива...

Наташа Габер Дамјановска избрана за нов директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Наташа Габер Дамјановска е избрана за нов директор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ за следните четири години. Одлуката со осум гласови „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“ ја донесе денеска Управниот одбор на...

Eдна година од апсењата за 27 април

Во мугри, со полна борбена опрема, специјалците пред една година, по наредба на обвинителството за организиран криминал, разбиваа група која извршила терористички акт во собранието на 27 април. Актери, јавни личности, оперски пејач, пратеници,...

Мицкоски: Со денешниот протест почнуваме сеопшта револуција против владеењето на Заев

Со денешниот протест ја прогласуваме и почнуваме нашата национална, економска, социјална и образовна, сеопфатна и сеопшта револуција против погрешното владеење  на Зоран Заев, економското и националното разнебитување, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Одговорајќи...

Јанушев: Оваа Влада не испорачува резултати и води штетни политики

Македонските граѓани го живеат најцрното владеење, најцрното владеење на најнеспособната влада во историјата на Македонија. Од периодот што измина единствено може да се заклучи дека оваа неспособна влада не испорачува резултати и води штетни...