16.6 C
Скопје
21.05.2019

Македонија

Исто ветување од лани-Градоначалникот Шилегов им вети нови возила на скопските пожарникари

Градоначалникот на Град со истото ветување од лани. На денот на пожарникарите, Петре Шилегов повторно им вети ноа опрема и противпожарни возила. Изминатата година беа вработени 19 пожарникари од 50 ветени, ...

УМС на ВМРО– ДПМНЕ: Богоевски да си поднесе оставка од морални но и здравствени...

Со пакетче прашок унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Собрание му порачаа на пратеникот павле богоевски да не нарачува забранети супстанци пред непознати луѓе, изјавија дека не се задоволни поради неговото...

Нема доволно пожарникари во Битола, недостасува системско решение

Одбележувајќи го денот на пожарникарите, Противпожарната единица во Битола, денеска доби заштитна опрема во вредност од четири милиони денари преку Програмата за рамномерен регионален развој што ја обезбеди Центарот за развој на пелагонискиот плански...

Македонските танчери со Даунов синдром освоија уште еден златен медал

Танчерите со Даун Синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“ на 18 мај во Римини, Италија освоија уште еден златен медал на Европското првенство во хип хоп. Овој медал на танчерите со Даунов синдром им...

Повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци почнаа да ги добиваат ветените пари

Четири месеци од сообраќајната несреќа што се случи кај Ласкарци, а по објавата на Алфа, повредените конечно добија парична помош од по 15.000 денари, ама само од општина Гостивар. Тие сè уште чекаат исполнувања...

Само начелна поддршка од Меркел за проширување на ЕУ

Застанува ли цврсто Германија на линијата со Франција кога е проширувањето во прашање? Дали стигна уште една потврда дека датумот што владата го чека во јуни нема да го добиеме? Вчера од Загреб, германската...

Бектеши не се дава – работел добро и не стравува дали ќе биде сменет

И покрај гласините дека реформите во економскиот сектор се се поизвесни, министерот, надлежен токму за овој ресор вели дека тие работеле како што треба А бројките тоа го покажувале.. За тоа дали стравува дека...

„На врвот на светот, и потоа“ – пред 10 години д-р Кедев го освои...

На денешен ден, пред 10 години, кардиологот - Сашко Кедев, стана третиот Македонец, кој го искачи највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Доктор Кедев, е и единствениот Македонец, што ги има искачено највисоките планински врвови,...

Регионален центар за ампутации со две операции месечно?!

Како власта дојде до идеја кочанската болница да ја „стори“ Центар за ампутација каде во една операциона сала ќе се прават најмалку 24 операции годишно? Министерот Филипче објаснува дека т.н. „прљави операции“ на пациенти со...

Јавноста се забавува, опозицијата предупредува дека Богоевски е безбедносен ризик за државата

И по 4 дена откако беше објавена снимката каде пратеникот Павле Богоевски телефонски нарачува недозволена супстанца, социјалните мрежи се уште вријат. Од вкупно анализирани 1606 спомнувања, на „Твитер“ се појавил дури 943 пати, во медиумите...

Игра ли Владата на кусо сеќавање на јавноста за оставката на директорот на затворот...

Оставката заради инцидентите во февруари во кои беа нападнати и истепани притворените поранешни министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, што си ја поднесе директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски , не е...