13.2 C
Скопје
18.07.2019

Македонија

Проширувањето на ЕУ изостана во говорот на идната претседателка на ЕК

Платите, економијата, климатските промени и миграцијата - но не и проширувањето. Довчерашната министерка за одбрана на Германија и кандидат за наследник на Јункер, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту...

ОЈО истражува дали Боки 13 рекетирал сам или постои злосторничко здружување

Се размотува ли клопчето околу баснословниот рекет, што според обвинителството го предводел Бојан Јовановски, алијас Боки 13, а бил вмешан и Зоран Милески Кичеец и двајцата од вчера се во притвор. Истрагата...

Во Скопје вчера санкционирани 48 возачи за пребрзо возење, тешко повреден патник во автобус

Патник во автобус се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во осум со полесни повреди се здобиле 12 лица. Во пет била причинета...

30 дневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски

Судија на претходна постапка одреди 30 дневен притвор за Бојан Јовановски и за Зоран Милевски. Притворот за осомничените бил доделен по трите основи: опасност од бество, влијание врз сведоци и постапка и повторување на делото,...

Приведени Бојан Јовановски и Кичеец, ОЈО бара притвор за две лица осомничени за рекет

Јавното обвинителство во предистражна постапка, како што тврдат оттаму, обезбедило докази дека две лица барале рекет од 8 милиони евра, од кои биле 1 милион и 500 илјади се исплатени. Парите најверојато се наменети...

Јанева ќе ја активира оставката кога ќе се избере нов специјален обвинител

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева си поднесе оставка, ама ќе ја активира кога партиите ќе се договорат околу законот за Јавно обвинителство и кога ќе биде избран нов специјален обвинител. „Ја депонирам мојата оставка која...

Експерти: Илузија се предвремени избори на есен, дискутабилно е и на пролет

Колку се реално можни предвремените избори и кога? Познавачите на политичките и правни состојби се сложни, на есен нема да бидат. Евентуално ,но не сигурно, првиот квартал на следната година е пореален тајминг. Ама...

Заев закажува лидерска средба, Мицкоски бара предвремени избори

Не сака предвремени избори, но закажува лидерска средба в петок со три точки на дневниот ред: Договор за нов Изборен законик и за нов изборен модел, Договор за законот за СЈО и постигнување консензус...

Експерти: Македонија е под притисок од Запад – цената за евроинтеграциите ќе мора да...

Каде што има чад има и оган – вака експертите ги коментираат обвинувањата на српски политичари кои тврдат дека во Македонија од неодамна делува шпионска мрежа што работи на штета на Србија. За поранешниот...

Ќе се измачите за да извадите нов пасош, операторите постојано „зафатени“, слободни термини тек...

Сред лето преку телефон скоро невозможно е да се закаже фотографирање за пасош, по серијата реакции до нашата редакција, и ние го свртевме телефонскиот број. „Ве молиме почекајте, сите оператори се зафатени“ е пораката...

Приведен Бојан Јовановски

Бојан Јовановски познат како Боки 13, прокурист во телевизијата 1ТВ е задржан во полициска станица, а неофицијално, спроведен е од граничен премин. Од Обвинителството за Алфа потврдуваат дека полицијата дејствувала по наредба на обвинителството за...