Владата предничи околу истрагите – Судот и ОЈО не знаат кој треба, а кој...

Врз кој основ Владата врши проценки за постапки и одлуки на истражните органи, па на официјална пресконференција, се чувствува повикана да даде свој став...

Во Битола со „Марш на животот“ одбележана годишнината од Холокаустот на Евреите

Високи гости од државата и странство, амбасадори и конзули, владини министри, претставници на јавниот живот од градот и ученици од Израел и...

По разбојништвото во Визбегово, вооружените бандити најбезбедни

Чиста магистрала, без полициски сирени, ниту сообраќаен метеж ништо не ги спречи разбојниците на Халк Банка за кратко време да се засолнат по вооружената...

Заев тврди едно, Бошњаковски друго: Нема конкретни бројки колкумина ќе бидат опфатени со отписот...

Владата не знае од каде е добиена бројката од двесте илјади граѓани и семејства на кои вчера премиерот Заев најави дека ќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се подготвува за фалсификат на претседателските избори

СДСМ и Заев се подготвуваат повторно да ја изиграат волјата на граѓаните на Република Македонија. Аболицираниот Заев подготвува изборен фалсификат на претседателските...

Медијацијата како ефикасен начин на вонсудско решавање на споровите

Наместо две па и 10 години лутање во судските лавиринти, скратување на времето на чекање до најмногу два месеца со помош на медијација. Ваквиот...

Пендаровски во Диво Насеље: Режимот не успеа да го разниша заедништвото заради граѓаните

Во недела гласаме за политички концепт, за политика која не` носи напред, кон Европа. Ова вечерва пред кумановци го порача претседателскиот кандидат на...

Триесетдневен притвор за двајца цариници кои примале поткуп на „Табановце“

Основното јавно обвинителство – Куманово поведе истражна постапка против двајца цариници, кои пред два дена примале поткуп на граничниот премин „Табановце“, а на предлогот...

Власта не верува во ултиматумот на Касами,сигурна е дека неговите пратеници ќе ги поддржат...

Власта не очекува дека Касами ќе постапи според последниот ултиматум – ако премиерот не разговара со него за унапредување на правата на...

Никола Димитров отиде чекор натаму – јазикот на Егејците не бил Македонски

Се откажува ли целосно Владата на државава од македонските малцинства? Иако тврдењата на првите луѓе на владејачкото мнозинство беа дека малцинствата остануваат...

Заев не исклучува лидерска средба со Мицкоски за СЈО

Ако има поместување во преговорите за Законот за јавно обвинителство, Заев и Мицкоски на лидерска средба ќе ги пеглаат деталите за СЈО. Премиерот оптимистички...