Судот ја забрани книгата на Андов за атентатот на Глигоров по тужба од Фрчковски

Со одлука на Основниот суд Скопје 2, за книгата на Стојан Андов „До атентатот и по него“ е издадена привремена мерка за...

Експерти предупредуваат на бројни пропусти во изрекувањето на пресудите за 27 април

Што требаше да видиме, односно да чуеме при објавата на пресудата за 27 април, а не чувме. Објавата на пресуда, според Законот...

Пациенти од Скопје се препраќаат во Куманово – во тамошната болница има болни од...

Пациенти од Скопје се праќаат на операции во кумановските болници. Ваквата информација ја потврди и министерот Венко Филипче. Причината, вели, била реконструкција...

На Скопска Црна Гора гори нискостеблеста шума

Поголем пожар во моментов е активен на Скопска Црна Гора. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА...

Олеснето избирачкото изјаснување на лицата со попреченост

23-годишната Бојана и 26-годишниот Дарко и двајцата од Куманово се првите сертифицирани обучувачи на ДИК како лица со попреченост. Соочени со секојдневните предизвици кои...

Загина една жена а четворица се повредени во страшна сообраќaјка што се случи на...

Педесет и едногодишна жена од Кичево загина во страотната сообраќајна несреќа на автопатот Гостивар – Тетово, во судар на возила ,,туарег” и ,,мерцедес”....

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ излегува на улица, да го поразиме владеењето на Заев

Не е потребна реконструкција на Владата на Заев, туку е потребна целосна смена на оваа Влада, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју...

Се преврте македонски автобус кај Лесковац – тројца загинати

3 лица загинаа, од кои еден маж и две жени кога автобус со струшки регистарски таблички се преврте утрово во 1.45...

Први претседателски избори со неформална кампања на кандидатите

Кандидатите за нов претседател на државата како дел од изборната програма, излегоа од класичната агенда на митинзи и средби со граѓани, па на социјалните...

Силјановска на средба со дефектолог по повод Меѓународниот ден за подигање на свеста за...

По повод Меѓународниот ден за подигање на свеста за аутизмот кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р. Гордана Силјановска Давкова оствари средба со...

Власта не отстапува, приватизација во здравството ќе има

Надлежните не отстапуваат, клуч на врата би можеле да добијат дестина болници низ земјава. Деталниот концепт за приватизација на јавното здравство ќе се...