20 C
Скопје
21.07.2019
Почетна Вести Македонија

Македонија

Незгодни прашања за Рускоска и Заев – Зошто против „колегите од СЈО“ не е...

Обвинителката Рускоска треба да даде официјално образложение за инволвираноста на лица од СЈО во случајот Рекет, а премиерот Заев не може самиот да донесува одлуки околу судбината на ова обвинителство, без притоа да обезбеди...

Охридско езеро цела година без концесионер, рибокрадците го пустошат рибниот фонд

Државата го остави езерото без стопан, една година нема кој да се грижи за зачувување на рибниот фонд на Охридско и да го заштити од рибократци. Бидејќи концесионер нема, сега во водите на езерото...

Кој ги прашува граѓаните за плановите за третманот на зависници? Утре Аеродромци спремаат протест

Кој ги прашува граѓаните за идните планови на властите за решенија за третманот на зависници? Идејата на министерството за здравтсво за цепкање на зависниците по неколку општини, за метадонска терапија да ја земаат во...

Мицкоски: Заев ја докажа спрегата со Русковска-обвинителството

-По вчерашната прес конференција на Зоран Заев уште еднаш се докажа спрегата меѓу него и Русковска-обвинителството, вели првиот човек на ВМРО ДПМНЕ. Како аргумент за начинот на кој делува ОЈО, Мицкоски потсети на неговиот...

Пранкерите го променија мобилниот на Заев, но и го премислија, дел од соработниците ќе...

Прво тврдеше дека протоколот нема да одговара за ништо, па се предомисли - премиерот ќе отпушти од работа дел од неговите соработници после неколкуте скандали од разговорите со руските комичари наваму, соопшти пред неколку...

На втората вечер од „ПИВОФЕСТ 2019“ повторно подметана бомба во „КАФЕ ИН“ ?!

Синоќа, на втората вечер од одржувањето на годинашниот „Пивофест“, повторно паника меѓу прилепчани. Имено, непосредно пред настапот на српската музичка ѕвезда Светлана Ражњатовиќ – Цеца, околу 23.10 часот, во Кафе-барот „Кафе Ин“, на само...

Општина Охрид: Не бараме од Владата да биде градноначалник туку да ги решиме проблемите

Општина Охрид до сега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од работењето на локалната самоуправа - преку соопштение се огласи општинската прес служба,...

Јанева никаде ја нема, го нема ни нејзиниот втор мобилен, никој не побарал да...

Специјалната обвинителка Катица Јанева исчезна од јавноста, а досега никој не се обидел да го провери нејзиното боледување. Од се уште постоечкото Специјално обвинителство и натаму тврдат дека Согласно законот за здравствената заштита секој...

Со целосна реализација на планот за дисперзија би се решил само еден од многуте...

Дискриминирани, патувајќи и по неколку часа само за да ја земат неопходната метадонска терапија во центри што работат само до 14 часот, половично лекувани од медицински сестри или лекари чија специјалност не е психологија....

Има ли се уште нелегално прислушување во Македонија?

Дали во Македонија има нелегално прислушување, Собранието се уште не може да провери. Иако техничкиот експерт е избран уште пред два месеци, средства за негово ангажирање од законодавниот дом се уште не се обезбедени,...

Комисијата бара казна за Илиевски, тој најавува тужба

За седум дена директорот на Државниот просветен инспекторат, Томе Спирковски, ќе треба да одлучи дали ќе му изрече дисциплинска мерка на инспекторот Ѓорѓи Илиевски. Предлогот Илиевски да биде санкциониран денес го донесоа членовите на...