16.6 C
Скопје
21.05.2019
Почетна Вести Македонија

Македонија

“Малиот битолски Монмартр“ оставен е без пари

Без ниту еден денар исплатен од Министерството за култура на детската ликовна колонија, иако одобрија само скромни сто илјади денари, за два дена ќе започне во Битола една од најзначајните светски манифестации на детското...

Ниските плати главен проблем кај нас – Како да запре одливот на „мозоци“?!

Одливот на македонските „мозоци“ во странство не запира, предупредуваат универзитетските професори, кои подолг период се сведоци на овој проблем. Обучениот кадар од државата заминува на работа во странство, во потрага по повисоки плати и...

Судот контра МНР – избрканите дипломати вратени на работа, обвинуваат за политичка одмазда

Дипломатите кои беа избркани од работа во МНР заради повреда на етичкиот кодекс бидејќи на 27 април биле на протест во Собранието, со судска одлука се вратени на работа. Година и половина откако дисциплинската...

Грција од денеска и официјално го чува македонското небо

Грција од денеска и официјално го чува македонското небо. Ова е во согласност со Договорот од Преспа што двете земји го потпишаа минатото лето. Два грчки воени авиони, во рамки на мисијата „Воздушно патролирање“...

„FRAUENKIRCHE – фото приказна“ на Александар Кондев во „Мала станица“ (Фото)

Во Националната галерија вечер во 20.00 часот ќе биде отворена изложбата на фотографии „FRAUENKIRCHE – фото приказна“ на реномираниот македонски фотограф Александар Кондев. Фото приказната за катедралата Frauenkirche во Дрезден Александар Кондев ја започнува во...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо живот, донесе беда и сиромаштија

Граѓаните се повеќе осиромашуваат, а криминалниот картел околу Заев ги зголемува давачките, се богати и се расфрла со народни пари. Половина милион Македонци живеат под прагот на сиромаштија, а Заев и компанија ја покачија...

Законот за Агенцијата за национална безбедност ја скара власта

Пратеничката Фросина Ременски контра нејзиниот сопартиец министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во комисијата за одбрана каде се пегла Законот за новата Агенција за национална безбедност, со која контраразузнавачите од МВР се селат под...

Премиерот Заев во одбрана на пратеникот Богоевски: Тоа е негово лично право

Премиерот Зоран Заев го брани пратеникот Павле Богоевски, вели дека порачувањето на недозволена супстанца било негова приватна работа. Вака Заев ја прокоментира аудио снимката на која се слуша како Богоевски порачува супстанца за која...

КСС: Претседателот на ССМ – Дарко Димовски „одработи“ за директорот на ЈП „Водовод “

Сојузот на синдикати на Македонија работи контра правата на работниците, обвинуваат од Конфедерацијата на слободни синдикати. Реакцијата стигнува откако претседателот на ССМ Дарко Димовски потпишал документ за исплата на К-15 за работниците на Водовод...

Времето за договор за СЈО истекува, опозицијата убедена дека Власта свесно го пасивизира процесот

Времето за договор во врска со статусот на Специјалното јавно обвинителство забрзано одминува, извештајот на Европската комисија треба да биде готов до крајот на месецот, а работните групи на власта и опозицијата и натаму...

Најавената „метла“ на премиерот наиде на жесток отпор во ДУИ – Османи вели: се...

Операцијата “метла” за вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е дегутантна и станала политичко шоу иако била несуштинска тема која станала доминантна во јавноста. Тој вели дека персоналните решенија не биле суштината на политиката...