НБРМ: Растот е послаб од очекуваниот

По намалените проекции за економскиот раст на Македонија од страна на Светска Банка и Меѓународниот монетарен фонд на два и пол отсто, односно...

Откупот на ЕДС причина за препукување меѓу владата и опозицијата во Грција

Грчката опозиција продолжува да бара одговори за купопродажниот договор на ЕДС на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Тие сакаат владтаа на Ципрас да...

Какво време нè очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен североисточен ветер.  Утринската температура ќе се движи од нула до...

Бизнис потег или политички дил? Грчката опозиција го бара на уви договорот за ЕДС...

Бизнис потег или политички дил? Грчката опозиција го бара на увид  купопродажниот договор за ЕДС на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Власта на...

Градоносен облак ги докусури преспанските јаболка

Вчера во послепладневните часови, градоносен облак во подножјето на Бигла планина за петнаесет минути се истури врз овоштарниците од Преспанскиот регион  на потегот од...

ММФ: Македонија на дното на Балканот со најнизок економски раст

Македонската економија повторно на дното на Балканот. Меѓународниот монетарен фонд ја намали, односно ја преполови проекцијата за економскиот раст на земјава годинава од 3.2%...

Почнува 44. Саем на мебел, 70 изложувачи ќе ги претстават најновите трендови

Околу 70 изложувачи со повеќе од 150 брендови ќе се претстават на годинашниот 44. Саем на мебел којшто од денеска до недела ќе се...

Сугарески: ќе се кратат пари од гасоводот и од државното станбено претпријатие

Оптимизмот на Владата спласна. Откако лани испланира капитални инвестиции во висина од 400 милиони евра, сега со ребалансот на буџетот оваа сума драстично ќе...

Социјалната помош да не ги демотивира корисниците да бараат работа

Висината на социјалната помош да не ги дестимулира луѓето да бараат работа – бара Светска Банка. Од банката велат дека е добро тоа што...

Штетите од јунското невреме во Радовиш проценети на 1,5 милиони евра

Комисијата за проценка на штети од невремето што го зафати Радовиш на 19 јуни годинава процени штета од 1,5 милиони евра. - Имаме штети на...

Постреферендумска  чистка во РЕК „Битола“

Денеска на социјалните мрежи осамна писмо од група на работници во РЕК ``Битола`` што е упатено до раководството на ЕЛЕМ, премиерот Заев, до Народниот...