19 C
Скопје
17.08.2019

Економија

Политичката криза го кочи економскиот раст

Растот на економијата годинава најмногу ќе зависи од разрешување на политичката криза. Честите изборни циклуси му штетат на стопанството – ова е реакцијата на владиниот економски по вчерашните проекции на Светска Банка за низок...

За две години пензиите ќе голтаат над 1 милијарда евра 

Oд 880 милиони, на над 1 милијарда евра. Трошоците за пензии во Македонија во наредните две години драстично ќе пораснат. Стратешкиот план што го објави Фондот за пензиско и инвалидско осигурување покажува дека во...

Светска Банка:Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на 2018

Македонија да се задолжува за продуктивни цели, а не да го зголемува јавниот долг за тековни потреби. Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на годинава – алармира Светска Банка...

Бизнис форум насочен кон интензивирање на соработката меѓу Македонија и Финска

Стопанската комора на Македонија  во соработка со Финската амбасада во Република Србија и „Finnpartnership” денеска во Скопје организираат бизнис форум „Doing Business with Finland“ со цел интензивирање на економската соработка меѓу Македонија и Финска. Целта...

Нема воз до Белград, а заедно со Србија ќе градиме железничка станица на Табановце?!

Возот на релација Белград – Скопје – Солун е укинат, а Македонија и Србија ќе градат заедничка железничка станица на граница. Граѓаните и бизнисмените гневни, не знаат дали се работи за шега, бидејќи...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија е пред колапс, а граѓаните се на работ на егзистенцијата

Македонската економија е пред колапс, а граѓаните се на работ на егзистенцијата. Криминалниот картел на власт предводен од Зоран Заев неконтролирано ја задолжува државата и ги води граѓаните на Македонија кон должничко ропство. Вчера...

Нов долг од 45 милиони евра, утре треба да се вратат 32 милиони евра

Владата продолжува да се задолжува на домашниот пазар – овој пат за 45 милиони евра. И покрај тоа што планираше 26 милиони, министерството за финансии денеска понуди 12 месечни државни записи во износ од...

Трамп: Новиот трговски договор со Канада и Мексико е најголем во американската историја

Претседателот на САД Доналд Трамп вели дека новиот трговски договор меѓу САД, Канада и Мексико е „најголем трговски договор“ во американската историја и дека тој ќе помогне во заштитата на американските работници. Во последен миг,...

Рекордни цени на горивата – за две години пораст од 50%

Поскапo гориво, нервозни граѓани. Од ноќеска нов ценовен шок за возачите кои велат дека полека но сигурно автомобилите стануваат луксуз. Цените на горивата уриваат рекорд. Дизелот за две години е поскапен за 50%. Ова е...