23 C
Скопје
25.03.2019

Економија

Економска катастрофа – капиталните инвестиции целосно потфрлија

Капиталните инвестиции целосно потфрлија. За шест месеци државата потрошила само 16% од парите планирани за инфраструктурни проекти за годинава. Најновиот извештај на Министерството за финансии покажува дека во периодот јануари - јуни биле вложени...

Едни преговараа, други се фалат со инвестицијата, „Мурат Тиџарет“ почна да гради во Бунарџик

Едни преговараа, други се фалат со инвестицијата. Турската компанија „Мурат Тиџарет“ почна да го гради капацитетот во Скопје за кој се договараше со претходната влада. Уште пред половина година поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Груевски...

Заев нема да бара оставки од Анѓушев и Локвенец

Заев нема да бара одговорност од Анѓушев и Локвенец по скандалот со Фондот за иновации. За премиерот, владините функционери добро си ја вршеле работата и тој нема да бара нивна оставка. Според него, добро...

МАР: Измените на Законот за минерални суровини се штетни за рударството

Македонската асоцијација на рударство (МАР) повторно апелира да не се носат измените на Законот за минерални суровини по скратена постапка, туку претходно да се организира јавна дебата со сите засегнати страни, државата, бизнис заедницата...

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на Еуросупер БС...

Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад на автомобилските

Вкупните кредити на домаќинствата во јуни годинава се зголемиле за еден процент на месечна основа, а за 9,7 проценти на годишна основа, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Анализирано според наменета на кредитите...

Анѓушев и Локвенец попуштија под притисок на јавноста, бараат нивните фирми да се откажат...

Партиските функционери попуштија под притисок на јавноста. Вицепремиерот Анѓушев и пратеникот Хари Локвенец ветија дека ќе побараат од нивните фирми да ги повлечат апликациите од Фондот за иновации. Нивните потези следуваат откако на социјалните...

Проект одбиен од Фондот за иновации најверојатно се сели во Србија

Продолжува револтот на одбиените кандидати откако минатиот петок Фондот за иновации додели 10 и пол милиони евра на 80 компании. Компанија со намера да произведе 30-тина медни тинктури наменети за професионални спортисти, но и...

Дождовите го урнаа квaлитетот на тутунот

Гоце Трајковски од пелагониското село Долно Агларци е шеесет и петгодишен земјоделец, кој со својата домаќинка четири децении се тутунари и успешно ја бијат битката со природата. Тие се загрижени што обилните јунски дождови...

Уште една фирма блиска до СДСМ добила пари од Фондот за иновации

Се нижат скандалите по првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој за кофинансирање на микро, мали и средни претпријатија од Планот за економски раст. Од ден на ден се открива се...

Фирма на Кочо Анѓушев доби 160.000 евра од Фондот за иновации

160.000 евра од Фондот за иновации легнале на сметката на „Каст инвест“, компанија во која вицепремиерот Кочо Анѓушев е косопственик. Од неговиот кабинет за Алфа велат дека немало ништо спорно во ова. - Вицепремиерот на...
WordPress Image Lightbox Plugin