19.6 C
Скопје
26.06.2019

Економија

Возењето станува луксуз – повторно поскапуваат бензините и дизелот

Граѓаните револтирани откако Регулаторната Комисија за енергетика повторно по две седмици пауза, ги поскапе бензините и дизелот. По полноќ, Еуросупер 95 поскапува за еден денар и ќе се продава за 74.50 денари по литар....

Политичката нестабилност погубна за бизнисот, политичарите помалку да мислат на партиите, повеќе на државата

Ниту реализација на нови инвестиции, ниту пак освојување нови пазари. Продлабочувањето на политичката состојба и евентуалните предвремени избори се најлошата опција за бизнисот, алармираат и текстилците. Апелираат политичарите најпрво да мислат на државата, а...

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се зголемуваат за 1,00 односно 1,50 денари од литар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) поскапува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Литар...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДСМ свесно ја втурнува државата во вештачка економска криза

Власта е неспособна да го реализира ветеното. Неработата и неспособноста се главна одлика на оваа влада и затоа прави ребаланс. Недозволиво е држава во развој како Република Македонија да има економски раст од 1,...

Новиот ребаланс не предвидува пари за избори – нови задолжувања, нема капитални инвестиции

И без ребаланс на буџетот, пари за предвремени парламентарни избори ќе има, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски кој го образложи предлогот за ребаланс на буџетот за 2018 година доставен до Собранието. Во него...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да одговори зошто на шверцерски начин турка ребаланс на буџетот

Владата да одговори дали полноќното шверцерско носење на ребаланс на буџетот значи прикривање на матните бизниси и економијата пред банкрот Владата која лажно се преставува за транспарентна, на шверцерски начин далеку од очите на јавноста...

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот до Собранието

Владата на Република Македонија, на вчерашната вонредна седница го разгледа и усвои Предлогот за изменување и дополнување на буџетот на Република Македонија за 2018 година со кој се предвидува дополнителни средства за Фондот за пензиско...

Поради ниските откупни цени нема интерес за сеидба на пченка и пченица

Македонија првпат има доволно пченка за да ги задоволи домашните потреби, но просечната откупна цена е многу ниска-осум денари за килограм. Тоа, предупредуваат земјоделците, ќе се одрази на сеидбата за 2019 година. Велат дека и сеидбата...

ВМРО-ДПМНЕ: За идната недела власта најави ново задолжување од 53,6 милиони евра

Црната економска тројка во криминалниот картел на власт, Заев-Анѓушев–Тевдовски ја турка Република Македонија во тотален економски хаос. Задолжувањето на државата стана секојдневна практика на оваа власт, а нема никакви резултати од тоа. Економијата бележи само...

БЕГ: Од понеделник почнува грејната сезона

Граѓаните и правните субјекти во Скопје кои се поврзани на централниот систем на топлинска енергија, од 15 октомври (понеделник) ќе почнат да добиваат топлинска енергија, сѐ до 15 април 2019, кога трае регулираниот период...

Еуростат: Во Македонија просечниот работен век на работниците е 32 години

Очекуваниот просечен работен век во Македонија изнесува 32 години, покажуваат податоците од анализите на Еуростат. Индикаторот за должината на работниот век, според Еуростат, покажува колку едно лице кое е во моментов 15-годишно, ќе биде активно...