-1 C
Скопје
22.02.2019

Економија

Проект одбиен од Фондот за иновации најверојатно се сели во Србија

Продолжува револтот на одбиените кандидати откако минатиот петок Фондот за иновации додели 10 и пол милиони евра на 80 компании. Компанија со намера да произведе 30-тина медни тинктури наменети за професионални спортисти, но и...

Дождовите го урнаа квaлитетот на тутунот

Гоце Трајковски од пелагониското село Долно Агларци е шеесет и петгодишен земјоделец, кој со својата домаќинка четири децении се тутунари и успешно ја бијат битката со природата. Тие се загрижени што обилните јунски дождови...

Уште една фирма блиска до СДСМ добила пари од Фондот за иновации

Се нижат скандалите по првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој за кофинансирање на микро, мали и средни претпријатија од Планот за економски раст. Од ден на ден се открива се...

Фирма на Кочо Анѓушев доби 160.000 евра од Фондот за иновации

160.000 евра од Фондот за иновации легнале на сметката на „Каст инвест“, компанија во која вицепремиерот Кочо Анѓушев е косопственик. Од неговиот кабинет за Алфа велат дека немало ништо спорно во ова. - Вицепремиерот на...

Македонско-косовска трговска војна: Косово ги зголеми царините за 21 производ

Само 3 камиони натоварени со вкупно 30 тони стоки ја поминаа македонско - косовската граница денеска до 11 часот. Поскапувањето на увозните царини за 21 земјоделски производ во Косово удри врз македонските земјоделци. Тие...

Тутунарите предупредуваат дека сезоната ќе бидe катастрофална, бараат помош од владата

Поради лошите временски услови, квалитетот на тутунот од годинашната реколта под знак прашалник. Во екот на бербата на тутунот, заради екстремно лошите временски услови, прилепските тутунопроизводители, крајно се загржени за неговиот квалитет, а оттука...

Задутре Косово почнува трета трговска војна со Македонија

Косово во петок почнува третата трговска војна со Македонија во последниве 10 години. Земјата привремено, во следните 90 дена, ќе ги зголеми царините за 30% за 21 земјоделски производ за да го заштити сопственото...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

 Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји, вклучително и од Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие...

Македонските и грчките компании во трка за терминот „Македонија“

Македонските и грчките компании во трка за да го заштитат терминот „Македонија“ на нивните производи. Во канцеларијата за заштита на индустриска сопственост во Женева се уште не стигнало ниту едно барање од грчка компанија за...

„Пуцко Петрол“ повторно на врвот по добиените тендери

Нафтениот дистрибутер „Пуцко петрол“ е на прво место според вредноста на склучените договори во текот на 2017 година, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот за граѓански компании. Компанијата е во сопственост на градоначалникот на Пласница...

Пратениците си кешираат патни трошоци – за шест месеци и под над 10 илјади...

Додека дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се во домашен притвор нивните колеги од СДСМ си искеширале илјадници евра за патни трошоци. За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади...
WordPress Image Lightbox Plugin