11.7 C
Скопје
25.05.2019

Економија

ММФ: Македонија на дното на Балканот со најнизок економски раст

Македонската економија повторно на дното на Балканот. Меѓународниот монетарен фонд ја намали, односно ја преполови проекцијата за економскиот раст на земјава годинава од 3.2% на само 1.6%. Ова е убедливо најниската прогноза за раст...

Почнува 44. Саем на мебел, 70 изложувачи ќе ги претстават најновите трендови

Околу 70 изложувачи со повеќе од 150 брендови ќе се претстават на годинашниот 44. Саем на мебел којшто од денеска до недела ќе се одржува во комплексот на ВИП арената Борис Трајковски. Најновите трендови во...

Сугарески: ќе се кратат пари од гасоводот и од државното станбено претпријатие

Оптимизмот на Владата спласна. Откако лани испланира капитални инвестиции во висина од 400 милиони евра, сега со ребалансот на буџетот оваа сума драстично ќе се скрати. Иако министерот за транспорт Сугарески беше оптимист дека...

Социјалната помош да не ги демотивира корисниците да бараат работа

Висината на социјалната помош да не ги дестимулира луѓето да бараат работа – бара Светска Банка. Од банката велат дека е добро тоа што Владата ги зголемила трансферите до најранливата категорија граѓани, но дека...

Штетите од јунското невреме во Радовиш проценети на 1,5 милиони евра

Комисијата за проценка на штети од невремето што го зафати Радовиш на 19 јуни годинава процени штета од 1,5 милиони евра. - Имаме штети на многу приватни објекти, земјоделски површини, домаќинства и на повеќе компании....

Постреферендумска  чистка во РЕК „Битола“

Денеска на социјалните мрежи осамна писмо од група на работници во РЕК ``Битола`` што е упатено до раководството на ЕЛЕМ, премиерот Заев, до Народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет, Сојузот на синдикатите, амбасадите, политичките партии и...

Македонската економија последна во регионот

Македонската економија последна во регионот на Западен Балкан. Според последните проекции на Светска банка, земјава ќе оствари најнизок економски раст годинава од само два и пол проценти, што е помалку од Босна и Херцеговина...

Политичката криза го кочи економскиот раст

Растот на економијата годинава најмногу ќе зависи од разрешување на политичката криза. Честите изборни циклуси му штетат на стопанството – ова е реакцијата на владиниот економски по вчерашните проекции на Светска Банка за низок...

За две години пензиите ќе голтаат над 1 милијарда евра 

Oд 880 милиони, на над 1 милијарда евра. Трошоците за пензии во Македонија во наредните две години драстично ќе пораснат. Стратешкиот план што го објави Фондот за пензиско и инвалидско осигурување покажува дека во...

Светска Банка:Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на 2018

Македонија да се задолжува за продуктивни цели, а не да го зголемува јавниот долг за тековни потреби. Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на годинава – алармира Светска Банка...

Бизнис форум насочен кон интензивирање на соработката меѓу Македонија и Финска

Стопанската комора на Македонија  во соработка со Финската амбасада во Република Србија и „Finnpartnership” денеска во Скопје организираат бизнис форум „Doing Business with Finland“ со цел интензивирање на економската соработка меѓу Македонија и Финска. Целта...