-4 C
Скопје
19.01.2019

Економија

Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад на автомобилските

Вкупните кредити на домаќинствата во јуни годинава се зголемиле за еден процент на месечна основа, а за 9,7 проценти на годишна основа, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Анализирано според наменета на кредитите...

Анѓушев и Локвенец попуштија под притисок на јавноста, бараат нивните фирми да се откажат...

Партиските функционери попуштија под притисок на јавноста. Вицепремиерот Анѓушев и пратеникот Хари Локвенец ветија дека ќе побараат од нивните фирми да ги повлечат апликациите од Фондот за иновации. Нивните потези следуваат откако на социјалните...

Проект одбиен од Фондот за иновации најверојатно се сели во Србија

Продолжува револтот на одбиените кандидати откако минатиот петок Фондот за иновации додели 10 и пол милиони евра на 80 компании. Компанија со намера да произведе 30-тина медни тинктури наменети за професионални спортисти, но и...

Дождовите го урнаа квaлитетот на тутунот

Гоце Трајковски од пелагониското село Долно Агларци е шеесет и петгодишен земјоделец, кој со својата домаќинка четири децении се тутунари и успешно ја бијат битката со природата. Тие се загрижени што обилните јунски дождови...

Уште една фирма блиска до СДСМ добила пари од Фондот за иновации

Се нижат скандалите по првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој за кофинансирање на микро, мали и средни претпријатија од Планот за економски раст. Од ден на ден се открива се...

Фирма на Кочо Анѓушев доби 160.000 евра од Фондот за иновации

160.000 евра од Фондот за иновации легнале на сметката на „Каст инвест“, компанија во која вицепремиерот Кочо Анѓушев е косопственик. Од неговиот кабинет за Алфа велат дека немало ништо спорно во ова. - Вицепремиерот на...

Македонско-косовска трговска војна: Косово ги зголеми царините за 21 производ

Само 3 камиони натоварени со вкупно 30 тони стоки ја поминаа македонско - косовската граница денеска до 11 часот. Поскапувањето на увозните царини за 21 земјоделски производ во Косово удри врз македонските земјоделци. Тие...

Тутунарите предупредуваат дека сезоната ќе бидe катастрофална, бараат помош од владата

Поради лошите временски услови, квалитетот на тутунот од годинашната реколта под знак прашалник. Во екот на бербата на тутунот, заради екстремно лошите временски услови, прилепските тутунопроизводители, крајно се загржени за неговиот квалитет, а оттука...

Задутре Косово почнува трета трговска војна со Македонија

Косово во петок почнува третата трговска војна со Македонија во последниве 10 години. Земјата привремено, во следните 90 дена, ќе ги зголеми царините за 30% за 21 земјоделски производ за да го заштити сопственото...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

 Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји, вклучително и од Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие...

Македонските и грчките компании во трка за терминот „Македонија“

Македонските и грчките компании во трка за да го заштитат терминот „Македонија“ на нивните производи. Во канцеларијата за заштита на индустриска сопственост во Женева се уште не стигнало ниту едно барање од грчка компанија за...
WordPress Image Lightbox Plugin