16.2 C
Скопје
22.04.2019

Економија

Поради ниските откупни цени нема интерес за сеидба на пченка и пченица

Македонија првпат има доволно пченка за да ги задоволи домашните потреби, но просечната откупна цена е многу ниска-осум денари за килограм. Тоа, предупредуваат земјоделците, ќе се одрази на сеидбата за 2019 година. Велат дека и сеидбата...

ВМРО-ДПМНЕ: За идната недела власта најави ново задолжување од 53,6 милиони евра

Црната економска тројка во криминалниот картел на власт, Заев-Анѓушев–Тевдовски ја турка Република Македонија во тотален економски хаос. Задолжувањето на државата стана секојдневна практика на оваа власт, а нема никакви резултати од тоа. Економијата бележи само...

БЕГ: Од понеделник почнува грејната сезона

Граѓаните и правните субјекти во Скопје кои се поврзани на централниот систем на топлинска енергија, од 15 октомври (понеделник) ќе почнат да добиваат топлинска енергија, сѐ до 15 април 2019, кога трае регулираниот период...

Еуростат: Во Македонија просечниот работен век на работниците е 32 години

Очекуваниот просечен работен век во Македонија изнесува 32 години, покажуваат податоците од анализите на Еуростат. Индикаторот за должината на работниот век, според Еуростат, покажува колку едно лице кое е во моментов 15-годишно, ќе биде активно...

Раст на трошоците на живот – се повеќе леб и компир, се помалку месо...

Се повеќе леб и компир, се помалку месо и риба. Вака изгледа трпезата во Македонија. Ова го потврдуваат податоците на Државната статистика според кои секоја година расте потрошувачката на житарките и тестенините за сметка...

НБРМ: Растот е послаб од очекуваниот

По намалените проекции за економскиот раст на Македонија од страна на Светска Банка и Меѓународниот монетарен фонд на два и пол отсто, односно 1.6%, и Народната Банка на Македонија алармира дека Владата тешко...

Откупот на ЕДС причина за препукување меѓу владата и опозицијата во Грција

Грчката опозиција продолжува да бара одговори за купопродажниот договор на ЕДС на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Тие сакаат владтаа на Ципрас да каже зошто во период кога јавната компанија за електродистрибуција е...

Какво време нè очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен североисточен ветер.  Утринската температура ќе се движи од нула до девет степени, а дневната температура од 17 до 26 степени.  Во...

Бизнис потег или политички дил? Грчката опозиција го бара на уви договорот за ЕДС...

Бизнис потег или политички дил? Грчката опозиција го бара на увид  купопродажниот договор за ЕДС на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Власта на Ципрас е под притисок да го објави документот кој  државната...

Градоносен облак ги докусури преспанските јаболка

Вчера во послепладневните часови, градоносен облак во подножјето на Бигла планина за петнаесет минути се истури врз овоштарниците од Преспанскиот регион  на потегот од село Јанковец, с`е до Љева река. Денеска,  репортерска екипа на...

ММФ: Македонија на дното на Балканот со најнизок економски раст

Македонската економија повторно на дното на Балканот. Меѓународниот монетарен фонд ја намали, односно ја преполови проекцијата за економскиот раст на земјава годинава од 3.2% на само 1.6%. Ова е убедливо најниската прогноза за раст...