-4 C
Скопје
19.01.2019

Економија

Покачувањето на вицепремиерските плати ќе биде оспорено пред Уставен суд

Не стивнуваат негативните реакции по информацијата дека на петмината вицепремиери ќе им бидат зголемени платите за осум илјади денари, во услови кога платите на вработените во јавниот сектор стагнираат и насекаде се...

Вицепремиерите добија поголеми плати, синдикалците порачуваат: „Чашата е прелеана“

По информацијата дека на петмината вицепремиери ќе им бидат зголемени платите, јавноста негодува а синдикалците порачуваат дека чашата на незадоволството дефинитивно е прелеана. Со измените на Законот за платата на избрани и...

Реновирана гинеколошката болница во Чаир, проблем недостиг од медицински персонал

Недостасуваат анестезиолози и стручен медицински персонал во болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, која денеска го отвори реновираниот дел за анестезија и интензивно лекување. И директорот и лекарите признаваат...

Македонија падна 5 позиции според условите за водење бизнис на листата на „Форбс“

Македонија падна 5 позиции според условите за водење бизнис на листата на магазинот „Форбс“. Земјава годинава е рангирана на 68-то место меѓу 161 држава. Форбс во извештајот наведува дека во изминатите години...

Утврдена трихинелоза кај дивите свињи во Македонија

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Атанасов денеска на прес-конференција соопшти дека е утврдена болеста „трихинелоза“ кај дивите свињи на територијата на речиси цела Македонија.

Анѓушев: 2019-та ќе биде добра година за економијата, ќе растат индустријата, земјоделството, трговијата, градежништвото

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев очекува наредната година да биде добра за економијата и да се остварат проектираните стапки на раст. Во емисијата „Отворено на Алфа“ тој рече дека главните генератори...

Анѓушев: можеше да има поголема реализација на капиталните инвестиции

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој вечерва беше гостин во емисијата „Отворено на АЛФА“ посочи дека Владата потфрлила во реализацијата на капиталните инвестиции и тоа е еден вид слабост во економијата.

Бизнисмените алармираат – Власта останува глува на нашите барања

Македонија има полоша бизнис клима во однос на државите од регионот. Ова го сметаат две третини од компаниите членки на Стопанската комора на Северозападна Македонија. Тие уште во јануари доставиле 39 барања...

Пад на индексите на Берзата на Волстрит

По вчерашниот најголем дневен раст на вредноста на индекси на Њујоршката берза од март 2009 година, денеска на стартот на нејзиното берзанско работење, индикаторите бележат пад. Индексот...

Фирми на функционери и натаму аплицираат за државни пари, од Фондот велат дека проектите...

Функционерски фирми повторно аплицирале со проекти до Фондот за иновации за да добијат државни пари. И во новиот втор по ред пакет за поддршка на инвестициите има пријавено фирми со проблематична сопственичка...

Земјоделците бараат спас во субвенции и зелена нафта, Владата глува за нивните барања

Периодот без врнежи ќе го изеде трудот на земјоделците од источниот дел. Првичните калкулации укажуваат на лоша година за житните култури. Се претпоставува дека за 60 до 70 проценти ќе се намалат...
WordPress Image Lightbox Plugin