20 C
Скопје
22.07.2019
Почетна Вести Економија

Економија

Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на почетокот 80, а за три години 306...

Обвинение за штипјанец кој злоупотребил средства од ЕУ фондовите

Триесет и двегодишен штипјанец е обвинет за измама и злоупотреби средства од фондовите на Европската Унија. Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинението следи по сеопфатна истражната постапка водена од јавен обвинител на Основното...

Повисоки продажни цени во градежништвото, очекуваат раководителите на фирмите

Продажните цени во градежништвото се очекува да се зголемат во наредниот период, навеле раководителите на градежните фирми во оценката за деловните состојби во секторот, што ја објави денеска Државниот завод за статистика. Индикаторот на...

На 198 да се пријавуваат неправилности за МојДДВ

Неиздавање фискални сметки и неможност за нивно скенирање, се најчестите неправилности кои граѓаните ги пријавиле досега на дежурниот број 198 во УЈП во врска со спроведувањето на мерката МојДДВ односно повратот на 15 отсто...

Откриен најголемиот таен глобален кредитор, поголем од ММФ и Светска банка

Истражувањата покажуваат дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на пазарите во развој. Тоа доведе Кина да стигне на водечката глобална позиција како официјален кредитор, оставајќи ги зад себе ММФ и...

ВИП со раст на профитот од 9,4 отсто

А1 Телеком Австрија соопшти дека нејзиниот македонски огранок оне.Вип во првата половина од 2019 година остварил профит пред исплата на камати, даноци и амортизација (ЕБИТДА) од 22 милиони евра, што претставува раст од 9,4...

Измена во системот на субвенции бара Агенцијата за промоција на туризмот

Значително помалку Турци ја посетиле земјава. Според Агенцијата за промоција на туризмот ова е причината за падот на вкупниот број на туристи од 4.8% во мај. Поради падот на лирата, Турците имаат слаба платежна...

Приватизација на Македонски железници – Транспорт?!

Владата размислува да ги приватизира Македонски железници Транспорт. Во моментов според министерот за транспорт и врски, се правела дополнителна анализа. Според него, таа треба да биде готова на есен, па дури тогаш ќе се...

Бледите и оштетени бар кодови можат да се скенираат во УЈП, граѓаните бараат подобрување...

Нешто повеќе од 140.000 граѓани ја симнале апликацијата за поврат на 15% ДДВ, се огласија од Управата за јавни приходи. Заклучно со вчера, скенирани биле скоро 3 милиони фискални сметки. Притоа граѓаните направиле промет...

Прво задолжување, откако Заев раководи и со министерството за финансии

И по Тевдовски нови задолжувања. Со премиерот Заев кој привремено ја извршува функцијата министер за финансии, Владата продолжува да се задолжува на домашниот пазар. Денеска беа понудени 15 милиони евра на долг период. Се...

Потпишан договор со „Макпетрол“, „зелената нафта“ кај земјоделците за најмногу 60 дена

Од 500 денари до 100 илјади денари, ќе можат да добијат земјоделците на картичките за точење на дизел гориво за земјоделската механизација. Сумата варира зависно од површината и културите што се одгледуваат. По хектар,...