23 C
Скопје
25.03.2019

Балкан

Скандал Баришиќ – За МНР завршена приказна, во Загреб се уште се разгледува прашањето

Се извини и тоа е доволно! За македонското МНР дипломатскиот скандал со хрватската амбасадорка која реобјавувајќи твит со навредлива содржина, индиректно удри по честа на македонскиот претседател е завршена приказна. Додека јавноста бара логична...

Турција ја укинува вонредната состојба

Вонредната состојба во Турција воведена пред две години по неуспешниот државен удар во јули 2016 година, завршува денеска, а Владата веќе предложи построг закон за борба против тероризмот. Главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) го...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

 Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји, вклучително и од Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие...

Инцидент со приватниот авион на Пацоли: Харадинај, Весели и Лимај за малку ќе завршеа...

Косовската делегација која вчера отпатува за Брисел со приватниот авион на министерот за надворешени работи Беџет Пацоли, а во чиј состав беа и претседателот на Собранието, Кадри Весели, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир...

Нова средба Вучиќ-Тачи во Брисел

Во Брисел денеска ќе се одржи средба на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, како дел од процесот за нормализација на односите меѓу двете земји, што се води под покровителство...

Макрон и Вучиќ: Поддршка на Франција на Србија за компромис со Косово и за...

Српскиот претседател Александар Вучиќ по денешната средба во Париз со францускиот преседател Емануел Макрон на прес конференција изјави дека Србија добила поддршка од Франција за постигнување на комромисно решение со Албанците на Косово. „Разговаравме за...

Ердоган: Во Турција ќе исчезне секоја клетка на ФЕТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека Турција ќе ја избрише секоја клетка на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), која е обвинувана дека стои зад обидот за преврат во земјата, извршен на денешен ден...

Анкета: „Нова демократија“ на Мицотакис во сериозно водство пред „Сириза“ на Ципрас

Главната опозициска партија на Мицотакис во Грција има завидни осум проценти предност пред владејачката левичарска партија на Ципрас, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето, спроведено до „Прората“, покажа дека...

Вучиќ во вторник во Париз на средба со Макрон

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторник во Париз ќе оствари средба со францускиот претседател Емануел Макрон, на која како што најави, ќе разговара за регионални прашања, за Косово, за билатерални прашања  и за инвестициите. -...

Србија молкум веќе го има признаено Косово, вели советник на Тачи

Ардиан Арифај, советник на косовскиот претседател, Хашим Тачи, порача дека целосната нормализација на односите меѓу Косово и Србија подразбира взаемно признавање, кое, според него, „молкум веќе постои и само треба да се формализира“. Овој став,...

Ердоган: НАТО треба да го зајакне дијалогот со Русија

НАТО мора да ги засили каналите за дијалог со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за новинарите, кои го придружуваа на самитот на НАТО во Брисел. - Ја истакнавме потребата да се засили политичкиот...
WordPress Image Lightbox Plugin