-1 C
Скопје
22.02.2019

Балкан

Инцидент со приватниот авион на Пацоли: Харадинај, Весели и Лимај за малку ќе завршеа...

Косовската делегација која вчера отпатува за Брисел со приватниот авион на министерот за надворешени работи Беџет Пацоли, а во чиј состав беа и претседателот на Собранието, Кадри Весели, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир...

Нова средба Вучиќ-Тачи во Брисел

Во Брисел денеска ќе се одржи средба на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, како дел од процесот за нормализација на односите меѓу двете земји, што се води под покровителство...

Макрон и Вучиќ: Поддршка на Франција на Србија за компромис со Косово и за...

Српскиот претседател Александар Вучиќ по денешната средба во Париз со францускиот преседател Емануел Макрон на прес конференција изјави дека Србија добила поддршка од Франција за постигнување на комромисно решение со Албанците на Косово. „Разговаравме за...

Ердоган: Во Турција ќе исчезне секоја клетка на ФЕТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека Турција ќе ја избрише секоја клетка на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), која е обвинувана дека стои зад обидот за преврат во земјата, извршен на денешен ден...

Анкета: „Нова демократија“ на Мицотакис во сериозно водство пред „Сириза“ на Ципрас

Главната опозициска партија на Мицотакис во Грција има завидни осум проценти предност пред владејачката левичарска партија на Ципрас, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето, спроведено до „Прората“, покажа дека...

Вучиќ во вторник во Париз на средба со Макрон

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторник во Париз ќе оствари средба со францускиот претседател Емануел Макрон, на која како што најави, ќе разговара за регионални прашања, за Косово, за билатерални прашања  и за инвестициите. -...

Србија молкум веќе го има признаено Косово, вели советник на Тачи

Ардиан Арифај, советник на косовскиот претседател, Хашим Тачи, порача дека целосната нормализација на односите меѓу Косово и Србија подразбира взаемно признавање, кое, според него, „молкум веќе постои и само треба да се формализира“. Овој став,...

Ердоган: НАТО треба да го зајакне дијалогот со Русија

НАТО мора да ги засили каналите за дијалог со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за новинарите, кои го придружуваа на самитот на НАТО во Брисел. - Ја истакнавме потребата да се засили политичкиот...

Викторија и Дејвид Бекам пристигнаа во Црна Гора

Познатиот пар Викторија и Дејвид Бекам пристигнаа вчера во Црна Гора, каде што ќе го поминат одморот. Дејвид и Викторија во попладневните часови слетаа на аеродромот во Подгорица, од каде што веднаш отидоа во...

Владејачките партии заедно со Тачи во среда во Брисел на преговори со Србија

Кабинетот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди дека челниците на државните институции се сретнале вчера за координација пред продолжувањето на преговорите со Србија и договориле заедно да заминат во Брисел, каде што ќе се...

Албанската полиција приведе членови на „Република Чамарија“

Албанската полиција синоќа приведе девет лица,активисти на т.н. „Република Чамарија“. По распитот во полиција, тие се пуштени и ќе се бранат од слобода. Обвинетите се товарат за кривично дело „формирање антиуставни партии и здруженија“ и „...
WordPress Image Lightbox Plugin