14.1 C
Скопје
21.03.2019

Балкан

Најмалку 15 повредени во железничка несреќа во Белград

Најмалку 15 лица се повредени во судар на воз и товарна машина во белградската населба Рипањ, јавија локалните медиуми. Портпаролот на Брзата помош Мирко Лутовац за Танјуг изјави дека на терен се два лекарски и...

Жена и дете убиени во бомбашки напад во југоисточна Турција

Курдски бунтовници активирале рачно направена експлозивна направа на пат во југоисточна Турција, при што загинаа жена и дете, соопштија светските медиуми повикувајќи се на агенцијата Анадолија. Нападот се случил доцна синоќа  на пат во близина...

Во Србија задолжителна употреба на кирилица, казни до еден милион динари

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на службената и јавната употреба на кириличното писмо. Советот ќе има...

Во Атина одржан собир во чест на жртвите во пожарите

Со свеќи во рацете и со едноминутен молк, тивко, мирно, Грци од сите возрасти се собраа синоќа на атинскиот плоштад Синтагма пред грчкиот Парламент и пред споменикот на незнајниот јунак за да им оддадат...

Уапсен 65-годишен маж за пожарите во Грција, осумина сведочеле против него

Грчката полиција уапси 65-годишен маж кој е осмоничен за предизвикување на пожарите во источна Атика во кои загинаа над 90 лица, а 25 се водат како исчезнати Пред обвинителството сведочеле девет лица кои го...

Грабар-Китаровиќ: Хрватска го поддржува ширењето на НАТО, но тоа не е насочено против Русија

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека го поддржува ширењето на НАТО во регионот, но дека секоја земја сама треба да одлучи дали ќе се приклучи кон Алијансата. Во интервјуто за московски „Комерсант“ Грабар-Киравиќ посочи дека...

Во Хрватска утре е Ден на жалост поради смртта на Оливер Драгојевиќ

Владата на Хрватска донесе Одлука за прогласување Ден на национална жалост поради смртта на Оливер Драгојевиќ што ќе биде во вторник на 31 јули. Денот ќе биде одбележан со истакнување знамиња на Хрватска на половина...

Еднонеделен штрајк на српските адвокати

Српските адвокати од денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на...

Дачиќ: САД и Русија го поддржуваат дијалогот Белград-Приштина

Во овој момент САД и Русија апсолутно го поддржуваат дијалогот меѓу Белград и Приштина, што се води со посредство на Брисел и се подготвени да го прифатат тоа што ќе биде договорено, изјави српскиот...

Уапсен главниот осомничен за пожарите во Грција

Еден 65-годишен маж е приведен како главен осомничен за предизвикување на пожарите во источна Атика, во кои загинаа 91 лице, а 25 луѓе се водат како исчезнати. Уапсениот, чиј идентитет не е откриен, наводно е...

Се урна мал авион во Словенија, еден загинат

Мал авион се урна денеска во областа Бовец, во северозападниот дел на Словенија, при што загина словенечки државјанин, соопшти Службата за цивилна заштита и управување со вонредни ситуации. Од Службата наведуваат дека причините за несреќата...
WordPress Image Lightbox Plugin