12.3 C
Скопје
21.03.2019

Балкан

Дачиќ: Го подржувам Вучиќ за разграничувањето, тоа е единствено можно решение

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека го подржува залагањето на претседателот Александар Вучиќ за разграничување на Косово и смета дека тоа е единственото можно решение. „Јас за тоа се залагам веќе десетина...

Карл Билд:Идејата За размена на територии ја подржуваат и Вучиќ и Рама,но таа е...

Шведскиот дипломат ,Карл Билд, кој е добар познавач на работите на Балканот, не ја поддржува идејата за размена на теротории меѓу Косово и Србија. Билд,кој во 90-тите години од минатиот век, беше меѓународен посредник за...

Ципрас: Се формира Национална служба за управување со вонредни состојби

Грчкиот Генерален секретаријат за цивилна заштита се укинува и ќе биде заменет со Националната служба за управување со вонредни состојби што ќе биде независна јавна служба која хиерархиски ќе биде под Министерството за внатрешни...

Во Албанија 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

Доколку им се даде и најмала можност дури 70 отсто од младите би ја напуштиле Албанија и би заминале во некоја од земјите на Европската унија. Овие алармантни показатели се дел од извештајот објавен од...

Дачиќ: Јас не ја отворив Пандорината кутија за разграничување со Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека не е тој кој ја отворил „Пандорината кутија“ говорејќи за разграничувањето со Косово. Тој додаде дека кога е прогласена независноста на Косово, требало да се...

Тахири: Албанските граници се дури до Ниш

Поранешната косовска министерка Едита Тахири, која ја предводеше делегацијата на Косово во дијалогот со Србија, за тиранската телевизија „Ора њуз“ изјави дека е против идејата на претседателот Хашим Тачи за размена на територии со...

Харадинај: Границите може да се променат единствено со војна

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повторно се спротивстави на заложбите на претседателот на Косово, Хашим Тачи за корекции на границата со Србија, порачувајќи дека границите може да се променат единствено со војна, јави дописникот...

Вучиќ: Потребно е решение за Косово што побргу, не постои лесно решение

Српскиот претседател Александар Вучиќ на вонредната конференција за новинарите изјави дека на Србија и е потребно решение за Косово што побргу, како и да не постои лесно, едноставно и безболно решение за овој проблем. -...

Рекорден број Хрвати се отселиле лани од земјата

Популацијата на Хрватска значително се намалува, има се помалку родени, а повеќе умрени, се подоцна се стапува во брак и никогаш немало повеќе отселени од Хрватска, се некои од алармантните податоци, кои во анализа...

Хрватската претседателка нема да ја посети Србија

Поради изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „Хитлер сакаше свет без Евреи и дека Хрватска и нејзината политика сакаат Хрватска без Срби", хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ нема да ја посети Србија, како...

Четврта оставка во Грција по катастрофалните пожари

Генералниот секретар за цивилна заштита на Грција Јанис Капакис, денеска поднесе оставка. Ова е четврта смена по катастрофалните пожари во кои загинаа 91 лице. Во петокот, оставка поднесе надлежниот министер за цивилна заштита на Грција,...
WordPress Image Lightbox Plugin