По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со согласност на саудиските власти извршија...

Бугарската опозиција бара гласање недоверба за Владата

Главната опозициска бугарска Социјалистичка партија поднесе барање за гласање недоверба на Владата на премиерот Бојко Борисов. Социјалистите како причина го наведуваат фактот дека Владата не...

Повеќе од една петина од Србите сакаат да ја напуштат земјата

Над една петина од српските граѓани, односно 22 проценти, потенцијално сакаат да се иселат од земјата, покажаа резултатите од истражувањето на тема „Зошто луѓето...

Каменос: Ципрас го знае алтернативниот предлог за Договорот од Преспа, но не го одобрува

Како коалициски партнер во владата имав обврска да презентирам алтернативен предлог, кој премиерот Алксис Ципрас го знае, но не го одобрува како национална политика,...

По еден лекар дневно го напуша Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле...

Косовскиот вицепремиер Лимај: Косово ќе има армија до крајот на ноември

Косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај, изјави дека оваа година со закон ќе биде формирана косовска армија, додавајќи дека тоа може да се случи до крајот...

Црна Гора: Дозволен му влез на српскиот патријарх Иринеј

По медиумските шпекулации за забрана за престојот на српскиот патријарх Иринеј во Црна Гора, портпаролката на црногорската полициска управа Тамара Павичевиќ, , изјави денеска...

Дачиќ: Продолжува антисрпската хистерија во Хрватска

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, коментирајќи го вчерашниот протест во Вуковар, денеска изјави дека „очигледно во Хрватска постои притисок и голема...

Камион со мигранти се преврте во Турција, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 11 се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утрово во Турција, пренесуваат турските медиуми. Меѓу загинатите има и деца. Полициски,...

Почина актерката Милена Дравиќ

Актерката Милена Дравиќ почина ноќеска во Белград на 79 години, по тешко боледување, јави Танјуг. Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е...

НАТО гради прва база во Албанија

Албанската база во Кучово, која одамна е „гробишта на авиони", кои некогаш биле дел од воздухопловството, ќе стане нова воздухопловна база на НАТО. Албанските мигови-...