19 C
Скопје
17.08.2019

Балкан

Средба Путин-Вучиќ: Состојбата на Балканот е многу сложена

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на стратот на денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека се уште е далеку решението за спорот за Косово. - Состојбата на западниот Балкан е многу сложена. Србија, како...

Албанија забранува увоз на возила постари од десет години

Од први јануари наредната година Албанија ќе забрани увоз на возила, постари од десет години. Одлуката веќе е потпишана од министерот за инфраструктура и енергетика Дамиан Ѓикнури и туризам и заштита на животната средина, Бленди...

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е потребно во знак на солидарност со ЕУ. -Без разлика на тоа...

Албанскиот премиер не поседува возачка дозвола

Малкумина знаат дека албанскиот премиер Еди Рама не поседува возачка дозвола. Тој вели дека не земал дозвола да управува автомобил, бидејќи многу повеќе му се допаѓа при патување да размислува отколку да вози. Рама додава дека...

Невреме во Дубровник

Силно невреме го погоди денеска Дубровник и околината, а поради поројните дрождови поплавени се голем број улици во поширокиот дел од градот. Невремето проследено со грмежи го погоди Дубровник утрото околу четири часот. Според локални медиуми,...