Како реагираат грчките партии на оставката на Коѕијас?

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на...

САД бараат прекин на мандатот на УНМИК на Косово, Србија против

Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до генералниот секретар на ОН во кое бара УНМИК да се повлече од Косово. Тоа се наведува...

Српските пензионери на протест поради лошата реформа во пензискиот систем

Синдикатот на пензионираните воени лица на Србија и Здружението на синдикатите на пензионерите на Србија објавија дека на 30 октомври ќе организираат протести во...

Хан: правно-обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина е неопходен и клучен за регионот

Европскиот комесар Јоханес Хан за шпанскиот весник „Ел Паис“ изјави дека се надева оти постигнувањето правно обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина ќе доведе...

Додик ќе го назначи Кустурица за советник

Актуелниот претседател на Република Српска и новоизбраниот српски член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека неговиот прв потег во Сараево ќе биде...

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. - Ние треба да...

Грас: Хрватска ќе ги исполни критериумите за Шенген до крајот на годината

Хрватска очекува да ги исполни техничките критериуми за пристапување во Шенген зоната до крајот на годината и се надева дека ќе се приклучи до...

Свечено отворање на самитот Кина+16 земји од ЦЕЕ во Белград

Самитот на министрите за транспорт на Кина и 16 земји од централна и источна Европа (ЦЕЕ), како и Третиот форум на градоначалници на главните...

Тачи: Границата со Србија мора да се смени, но ако има подобра идеја ќе...

Претседателот на Косово Хашим Тачи инсистира дека неговиот став во однос на корекцијата на границите со Србија, и покрај противниците на таа идеја, е...

По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со согласност на саудиските власти извршија...

Бугарската опозиција бара гласање недоверба за Владата

Главната опозициска бугарска Социјалистичка партија поднесе барање за гласање недоверба на Владата на премиерот Бојко Борисов. Социјалистите како причина го наведуваат фактот дека Владата не...