18.4 C
Скопје
23.07.2019

Балкан

Косовскиот вицепремиер Лимај: Косово ќе има армија до крајот на ноември

Косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај, изјави дека оваа година со закон ќе биде формирана косовска армија, додавајќи дека тоа може да се случи до крајот на ноември, соопшти косовската телевизија РТК. - Има три работи, кои...

Црна Гора: Дозволен му влез на српскиот патријарх Иринеј

По медиумските шпекулации за забрана за престојот на српскиот патријарх Иринеј во Црна Гора, портпаролката на црногорската полициска управа Тамара Павичевиќ, , изјави денеска дека „патријархот на Српската православна црква (Иринеј) ќе може да...

Дачиќ: Продолжува антисрпската хистерија во Хрватска

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, коментирајќи го вчерашниот протест во Вуковар, денеска изјави дека „очигледно во Хрватска постои притисок и голема експанзија на десничарските партии“ и додаде дека тоа се пренесува...

Камион со мигранти се преврте во Турција, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 11 се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утрово во Турција, пренесуваат турските медиуми. Меѓу загинатите има и деца. Полициски, амбулантни и други надлежни служби се на местото на несреќата. Несреќата...

Почина актерката Милена Дравиќ

Актерката Милена Дравиќ почина ноќеска во Белград на 79 години, по тешко боледување, јави Танјуг. Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е родена на 5 октомври 1940 година во Белград. Играше во преку...

НАТО гради прва база во Албанија

Албанската база во Кучово, која одамна е „гробишта на авиони", кои некогаш биле дел од воздухопловството, ќе стане нова воздухопловна база на НАТО. Албанските мигови- претежно од кинеско и од руско производство, не летаат од...

Погребана убиената бугарска новинарка

Стотици граѓани, роднини, пријатели и колеги денеска се простија од убиената бугарска новинарка Викторија Маринова на погребот во нејзиниот роден град Русе. Градоначалникот на Русе Пламен Стоилов рече дека „бруталното убиство на новинарката фрлило сенка...

Тачи: Договор за промена на граници со Србија до идната пролет

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. - Промената на граници не е идеја која...

Српските пратеници во иднина не ќе можат да преминуваат во други партии

Доколку бидат прифатени предложените измени на Деловникот за работа на српското Народно собрание, пратениците во иднина не ќе можат да преминуваат од една во друга пратеничка група, а доколку сепак решат да ги напуштат...

Акропол „затворен“ поради штрајк

Најпосетениот антички споменик во светот, атинскиот Акропол, како и повеќе археолошки места во Грција се затворени за посетителите поради 24-часовниот штрајк, организиран од синдикатот на вработените во Министерството за култура. Десетици туристи, не знаејќи за...

Одржана Парадата на гордоста во Приштина

Припадници, активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово, под мотото „Во име на слободата“, ја одржаа денеска во Приштина Парадата на гордоста, која помина во мирна и свечена атмосфера и без ниеден инцидент, јави...