21.1 C
Скопје
18.06.2019

Балкан

Тачи: ОВК немаше повеќе од 12 илјади борци

Претседателот на Косово и еден од основачите и политички лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Хашим Тачи тврди дека оваа воена формација во војната во 1998-99 година немала повеќе од 12 илјади борци,...

Дачиќ: Замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ нагласи денеска дека замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби од таму и успорување на европските интеграции. Во изјава за ТВ Пинк, Дачиќ рече...

Вучиќ за Вашингтон пост: И Русите и Европјаните ни се пријатели

Српскиoт претседател Александар Вучиќ во интервју за Вашингтон пост  вели дека Србија ги смета Европјаните и Русите за „вистински пријатели“. Тој укажува дека Москва била на страната на Белград во Советот за безбедност на ОН...

Село во БиХ им забрани на политичарите и партиите да агитираат во него за...

Пред општите избори во БиХ, селото Подгора ги предупреди сите кандидати на сите партии да не доаѓаат таму. „Не лажете со години. Ниту една партија не е добродојдена во Подгора“, пишува на голем транспарент што...

„Вечерње новости“: Белград предупреден од западен дипломат да не интервенира во Косово за да...

Доколку Србија од какви било причини донесе одлука со свои сили да интервенира во Косово, ќе влезе во отворена војна со КФОР и НАТО, а не со косовската полиција. Таква директна закана по повод последните...

Мустафа: Насскоро ќе се формира косовска армија

Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, го поздрави денешното изгласување во собраниската Космисија за безбедност и надзор врз Безбедносните сили на Косово (ФСК) на пакетот закони за...

Потврдена доживотната казна затвор за турските новинари

Суд во Турција ја потврди доживотната казна затвор за истакнатиот новинар Ахмет Алтан и петмина други, кои беа осудени во февруари поради помагање на заговорниците на  пучот во 2016 година. Ахмет Алтан, неговиот брат Мехмет...

Ученик осуден на затворска казна оти бакнал 13-годишно девојче

Суд во Анталија, Турција, осуди 16-годишен ученик на 4,5 години затвор бидејќи бакнал 13-годишно девојче во училиштето, пишува „Хуриет дејли њуз". Засегнатиот 16-годишник и неговата три години помлада „партнерка“ се прегрнувале и бакнувале на територијата на...

Средба Путин-Вучиќ: Состојбата на Балканот е многу сложена

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на стратот на денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека се уште е далеку решението за спорот за Косово. - Состојбата на западниот Балкан е многу сложена. Србија, како...

Албанија забранува увоз на возила постари од десет години

Од први јануари наредната година Албанија ќе забрани увоз на возила, постари од десет години. Одлуката веќе е потпишана од министерот за инфраструктура и енергетика Дамиан Ѓикнури и туризам и заштита на животната средина, Бленди...

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е потребно во знак на солидарност со ЕУ. -Без разлика на тоа...